Безжилка жирна

Безжилка жирна
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Печіночники (Marchantiophyta)
Клас: Jungermanniopsida
Порядок: Метцгеріальні (Metzgeriales)
Родина: Безжилкові (Aneuraceae)
Рід: Безжилка (Aneura)
Вид:
A. pinguis
Біноміальна назва
Aneura pinguis
(L.) Dumort.

Безжилка жирна (Aneura pinguis) — вид печіночників родини Aneuraceae[1]. Має космополітичне поширення[2].

Росте у вологих місцях, багатих основами або слабокислими, від світлих до частково затінених: на вологих ґрунтах, скелях, у вапнякових болотах і вапнякових туфах, на весняних болотах. Як піонерний вид, він може швидко колонізувати відкриті території, але не дуже конкурентоспроможний і тому легко витісняється іншими видами.

Характеристика

[ред. | ред. код]

Відповідно до своєї назви, росте з дуже жирними безребристими таломами. Вони м’ясисті, товсті, жорсткі, легко ламаються, стрічкоподібні, не розгалужені або лише злегка розгалужені, шириною від 0.3 до 1 сантиметра і довжиною до 6 сантиметрів, темно-зелені у вологому стані, чорно-зелені у сухому стані. Верхня сторона талому більш-менш плоска, краї можуть бути трохи загнутими, нижня сторона опукла, кінчик зазвичай закруглений. Вид дводомний, чоловічі рослини менші за жіночі. Спори від кулястої до овальної форми, коричневого кольору і розміром від 15 до 25 мкм.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Aneura pinguis (L.) Dumort. www.worldfloraonline.org (англ.). Процитовано 26.01.2021.
  2. Aneura pinguis (L.) Dumort. www.gbif.org (англ.). Процитовано 26.01.2021.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Jan-Peter Frahm, Wolfgang Frey, J. Döring: Moosflora. 4. Auflage, UTB Verlag, ISBN 3-8252-1250-5
  • Ruprecht Düll, Barbara Düll-Wunder: Moose einfach und sicher bestimmen. Quelle & Meyer Verlag Wiebelsheim, ISBN 978-3-494-01427-2
  • Martin Nebel, Georg Philippi (Hrsg.): Die Moose Baden-Württembergs. Band 3: Spezieller Teil (Bryophyta: Sphagnopsida, Marchantiophyta, Anthocerotophyta). Ulmer, Stuttgart 2005, ISBN 3-8001-3278-8.