Віртуальна авіакомпанія

В економіці віртуальна авіакомпанія – це авіакомпанія, яка передала якомога більше можливих операційних і бізнес-функцій, але все ще зберігає ефективний контроль над своїм основним бізнесом. [1] Така авіакомпанія зосереджується на управлінні мережею авіаційних перевезень і передає непрофільну діяльність іншим організаціям. [2] Укладання контрактів на послуги в авіаційній галузі стало настільки поширеним, що багато перевізників можна класифікувати як такі, що мають ознаки віртуальної авіакомпанії. Хоча це залишається спірним: чи відповідають будь-які поточні перевізники суворому визначенню цього терміну. [3] [4]

Термін часто використовується для опису туристичних компаній і квиткових агентств, які рекламують себе як авіакомпанії, але не мають сертифіката авіаоператора та не мають контракту з одним або декількома сертифікованими операторами на польоти та технічне обслуговування літаків, часто за чартерною угодою. Незважаючи на те, що літак експлуатується іншими особами з нормативної точки зору, літак може мати вигляд віртуальної авіакомпанії та може належати цій компанії чи орендуватися нею.

Походження

[ред. | ред. код]

Віртуальні авіалінії виникли в Сполучених Штатах Америки після різких змін, спричинених Законом про дерегуляцію авіакомпаній 1978 року. У роки гіперконкуренції відразу після дерегуляції основні авіакомпанії вважали, що конкурувати з перевізниками-початківцями на багатьох маршрутах, які вони зараз обслуговують, стає дедалі невигідніше. Замість того, щоб повністю відмовитися від маршрутів, великі перевізники часто укладали маркетингові домовленості з меншими авіакомпаніями, щоб літати під «вивіскою», або лівреєю, більшої авіакомпанії. Ці регіональні авіакомпанії, імітуючи відомі великі авіакомпанії в рекламі та прагнучи зробити сполучення якомога більш безперешкодними, незабаром відмовилися від власних місцевих маршрутів. У більшості випадків регіональні авіакомпанії вважали більш вигідним обслуговувати магістральні вузли як додаткову операцію, а не працювати самостійно.

Список віртуальних авіакомпаній

[ред. | ред. код]

Африка

[ред. | ред. код]

Європа

[ред. | ред. код]

Північна Америка

[ред. | ред. код]

З обладнанням магістрального типу

[ред. | ред. код]

З обладнанням регіонального типу

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Flouris, Triant (2006). Designing and Executing Strategy in Aviation Management. Ashgate Publishing. с. 91. ISBN 0-7546-3618-6.
  2. Doganis, Rigas (2005). The Airline Business. Routledge. с. 283. ISBN 0-415-34615-0.
  3. Ioannides, Dimitri (1998). The Economic Geography of the Tourist Industry: A Supply-side Analysis. Routledge. с. 118. ISBN 0-415-16411-7.
  4. Domberger, Simon (1998). The Contracting Organization: A Strategic Guide to Outsourcing. Oxford University Press. с. 146. ISBN 0-19-877458-3. British Airways [has] lean[ed] towards becoming the first of the new general of Virtual Airlines
  5. Republic Airways to operate large regional jets for American Airlines | Dallas-Fort Worth Airlines News - Business News for Dallas, Texas - The Dallas Morning News. Архів оригіналу за 25 січня 2013.