Дивергентна ромбоподібна розв'язка, Дивергентна алмазна розв'язка (англ. Diverging diamond interchange) «DDI», також відома як подвійна ромбоподібна кросоверна розв'язка (англ. Double crossover diamond interchange) «DCD»[1][2], — це підмножина ромбоподібної розв'язки, на якій протилежні напрямки руху на неавтострадній дорозі перетинають один одного з обох сторін транспортної розв'язки таким чином, щоб рух транспорту, що перетинає автомагістраль по естакаді або підземному переході, здійснювався з протилежного боку руху від того, що прийнято для юрисдикції[2]. Кросовери можуть використовувати односторонні естакади або бути на рівні та керуватися світлофором.
Розхідна алмазна розв'язка має переваги як в ефективності, так і в безпеці, і, незважаючи на те, що вона використовувалася у Франції з 1970-х років, журнал Popular Science назвав її однією з найкращих інженерних інновацій 2009 року[3], а в США рекламувався як частина ініціативи Федерального управління автомобільних доріг « Кожен день має значення»[4]. Потік через розбіжну ромбоподібну розв'язку з використанням естакад на перехрестях обмежений лише плетінням, а потік через реалізацію з використанням світлофорів підлягає лише двом інтервалам дозволу (час, протягом якого всі вогні горять червоним, щоб перехрестя могло повністю звільнитися) за цикл[5][6].
Найбільше занепокоєння щодо безпеки розв'язки пов'язане з її відносною рідкістю, оскільки водії, інстинктивно намагаючись залишатися на звичній стороні дороги, можуть використовувати перехрестя, щоб повернути проти зазначеного напрямку руху. Це рідкісне явище; це можливо лише тоді, коли рух настільки рідкісний, що жодна машина із зустрічного напрямку не зупиняється на світлофорі, а чіткі покажчики ще більше зменшують ймовірність таких помилок.
Перші відомі алмазні розв'язки, що розходяться, були у Франції в районах Версаль (A13 на D182), Ле-Перре-сюр-Марн (A4 на N486) і Секлен (A1 на D549), усі вони були побудовані в 1970-х роках[7]. З'їзди перших двох згодом були переналаштовані для розміщення з'їздів інших транспортних розв'язок, але вони продовжують функціонувати як розбіжні діамантові розв'язки. Розв'язка в Seclin (at50°32′41″ пн. ш. 3°3′21″ сх. д. / 50.54472° пн. ш. 3.05583° сх. д.) між A1 і Route d'Avelin був дещо більш спеціалізованим, ніж на схемі праворуч: рух у східному напрямку на Route d'Avelin, який має намір виїхати на A1 у північному напрямку, повинен триматися ліворуч і перетнути крайній північний міст, перш ніж повернути ліворуч, щоб продовжити на північ на A1; Рух у східному напрямку, який продовжує рухатися на схід по Route d'Avelin, повинен вибрати єдину центральну смугу, з'єднатися з транспортом A1, який виїжджає, щоб рухатися на схід, і перетнути центральний міст. Увесь транспорт у західному напрямку, який рухається на захід або повертає на південь на A1, використовує крайній південний міст.
У Сполучених Штатах у 2005 році Департамент транспорту штату Огайо (ODOT) розглянув можливість зміни конфігурації існуючої розв'язки на міжштатній магістралі 75 на трасі США 224 і державній трасі 15 на захід від Фіндлі як розбіжну діамантову розв'язку для покращення транспортного потоку.
У Сполучених Штатах у 2005 році Департамент транспорту штату Огайо (ODOT) розглянув можливість зміни конфігурації існуючої розв'язки на міжштатній магістралі 75 на трасі США 224 і державній трасі 15 на захід від Фіндлі як розбіжну діамантову розв'язку для покращення транспортного потоку. Якби його побудували, це був би перший DDI у Сполучених Штатах[8]. До 2006 року ODOT переглянув, натомість додавши смуги до існуючого шляхопроводу[9][10].
Міністерство транспорту штату Міссурі було першим агентством США, яке побудувало його в Спрінгфілді на перехресті між I-44 і трасою Міссурі 13 (на37°15′01″ пн. ш. 93°18′39″ зх. д. / 37.2503° пн. ш. 93.3107° зх. д.). Будівництво розпочалося 12 січня 2009 року, а розв'язка була відкрита 21 червня 2009 року[11]. Ця розв'язка була перетворенням існуючої стандартної алмазної розв'язки та використовувала існуючий міст[12].
У 2010 році Федеральне управління автомобільних доріг випустило публікацію під назвою «Альтернативні перехрестя/розв'язки: інформаційний звіт (AIIR)» з розділом, присвяченим цьому дизайну. Додаткове дослідження було проведено партнерством Політехнічного інституту Вірджинії та Університету штату та Науково-дослідного центру Тернера-Фербанка, а також опубліковано відділом Огайо Інституту інженерів транспорту[13].
У жовтні 2016 року Департамент транспорту Нью-Мексико завершив будівництво першої алмазної розв'язки в Нью-Мексико . Розв'язку на NM 14 (Cerrillos Road) і Interstate 25 у Санта-Фе було реконструйовано відповідно до цієї розв'язки та включало заміну застарілих естакад, що перевозять I-25 через NM 14, а також додавання світлофорів[14].
Запатентований у 2015 році[15] варіант безперервної розв'язки нещодавно привернув увагу[16][17][18]. Він називається подвійним перехресним об'єднанням (DCMI) та включає елементи розхідної ромбоподібної розв'язки, вузької ромбоподібної розв'язки та стекової розв'язки. Це усуває недоліки переплетення та злиття у зовнішню смугу, від яких страждає стандартна варіація DDI. Однак розворот на шосе вимагає переплетення. Станом на 2016 рік таких розв'язок не було побудовано.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)