Юрій Анатолійович Дрозд (15.10.1944, м. Київ) — український математик, алгебраїст, член-кореспондент НАН України, доктор фізико–математичних наук, професор.
Закінчив Київський університет в 1966 році, аспірантуру Інституту математики НАН України в 1969.
В 1969—2006 працював на механіко-математичному факультеті Київському університету (викладач, доцент, професор). У 1980—1998 рр. завідував кафедрою алгебри та математичної логіки.
З 2006 року — завідує відділом алгебри і топології (до 2014 — відділ алгебри) Інституту математики НАН України.
Кандидатська дисертація «Про деякі питання теорії цілочисельних зображень[en]» (1970), науковий керівник — І. Р. Шафаревич.
Докторська дисертація «Матричні методи в теорії зображень та кілець» (1981).
2007 року в складі групи вчених нагороджений Державною премією України в галузі науки і техніки за цикл наукових праць «Зображення алгебраїчних структур і матричні задачі в лінійних та гільбертових просторах».
У 2012 обраний членом-кореспондентом НАН України.
У 2015 році, разом з Р. І. Григорчуком та В. М. Яковенком, нагороджений Премією НАН України ім. М. М. Боголюбова за цикл робіт «Нові напрямки в теорії зображень та її застосуваннях».
У 2019 році, разом з О. і. Даниленком та В. Д. Кошманенком, нагороджений Премією НАН України ім. М. О. Лаврентьєва за цикл робіт «Розробка нових методів у теорії динамічних систем, групових дій і теорії зображень».
Підготував більше 30 кандидатів та 5 докторів наук.
Ю. А. Дрозд створив відому наукову школу з теорії зображень . Основним напрямом наукових досліджень є теорія зображень та її застосування: цілочисельні зображень, зображень скінченновимірних алгебр і теорія матричних задач, зображень груп і алгебр Лі, похідні категорії, категорії пучків та гомотопічних типів. Одержав результати про будову родів зображень, про кількість модулів у роді та про розподіл максимальних підрешіток, які узагальнюють класичні теореми теорії чисел. Довів для матричних задач і скінченновимірних алгебр класичну гіпотезу про дихотомію «ручність-дикість». Застосував техніку теорії зображень до задач алгебраїчної геометрії (будова векторних розшарувань та модулів Коена-Маколея) та гомотопічної топології, зокрема до класифікації стабільних гомотопічних типів.
Ю. А. Дрозд — автор понад 130 наукових праць, книг та посібників, зокрема:
Це незавершена стаття про українського науковця. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |