Діогу Суаріш | |
---|---|
порт. Diogo Soares | |
Помер | 1553 Пегу, М'янма |
Країна | Португальське королівство |
Діяльність | мандрівник-дослідник |
Знання мов | португальська |
Діогу Суаріш де Альбергарія (порт. Diogo Soares de Albergaria, ісп. Diego Suarez de Albergaria), також відомий як Діогу Суаріш де Мело, Дієго Суарес де Мело та під призвиськом «Галего» (Галісієць) — португальський мореплавець, дослідник та авантюрист XVI століття.
Діогу Суаріш був малоземельним шляхтичем (фідальго) з Галісії, якого близько 1538 року було заслано до Португальської Індії за участь у кількох вбивствах[1]. В Індії Діогу працював найманецем і у 1540 році він допоміг очільнику свого загону найманців знищити суперника за прихильність жінки. Після виявлення вбивства, губернатор Ештеван да Гама стратив лідера, але сам Суаріш промігся втекти з Гоа та перебратись до Малінді у Східній Африці, де з двадцятьма поплічниками вдався до піратства. Ештеван да Гама видав ордер на арешт Суаріша, але пізніше він був помилуваний наступним губернатором Португальської Індії Мартином Афонсу де Соузою[2], який був другом Суаріша[3]. Під час правління де Соузи, Суаріш командував експедиціями, водночас продовжуючи свою піратську діяльність поблизу португальського Мозамбіку[1].
Суаріш відвідав Мадагаскар у 1543 році за наказом Мартина Афонсо де Соуза, щоб спробувати знайти брата де Соузи, який, як повідомлялось, зазнав кораблетрощі в цьому районі. Того ж року Суаріш повернувся до Кочі (Кочі) без відомостей про зниклих мореплавців, але з значною кількістю срібла та рабами, яких він захопив на острові[4].
До 1975 року північне прибережне місто Анціранана на Мадагаскарі було відоме під іспанською формою імені Суаріша Дієго-Суарес (Diego-Suárez). Велика природна затока вздовж північно-східного узбережжя Мадагаскару також називається затокою Дієго Суарес[4].
Суаріш висадився в португальській Малакці в 1547 році[1] через негоду[2]. Звідти він суходолом досяг території сучасної М'янми, де або добровільно або примусово залишився за наказом Табіншвехті, місцевого короля з династії Тунгу, з яким Суаріш затоваришував. Там Суаріш став багатим, зібрав чотири мільйони дукатів в коштовностях та інших цінностях, мав пенсіон в 200 000 дукатів на рік, його називали братом короля, він був верховним губернатором королівства та генералом-головнокомандувачем армії[1].
Під час бірмансько-сіамської війни (1547—1549) Суаріш командував загоном з п'яти капітанів і 180 професійних найманців[5], він також керував невдалим вторгненням та облогою Тапураму, яка закінчилася через п'ять місяців після того, як 120 000 пегуанців дезертирували, коли їхній ватажок Смім Гто очолив повстання у рідному Пегу, частково як помсту за погане поводження з боку Суаріша, який був його очільником[1].
Ще будучи генералом короля Табіншвехті, Суаріш силою викрав та згвалтував доньку багатого купця. Суаріш вбив її нареченого та інших, хто прийшов їй на допомогу, а сама дівчина покінчила життя самогубством, щоб уникнути ганьби. Незабаром після цього короля було вбито й замінено одним із його генералів на ім'я Смім Согтут, який зрештою передав Суаріша родичам нареченої, які забили Суаріша камінням до смерті, а також розграбували його житло та захопили частину його скарбів, які вдалось знайти. Вважалося, що решту скарбів він закопав[1]. Перебування Суаріша у М'янмі та епізод його смерті описаний у книзі «Peregrinação» тогочасно португальського мандрівника Фернана Мендіша Пінту.
У 1963 році ботанік Рене Поль Раймонд Капурон дав назву роду квіткових рослин сімейства Bixaceae з Мадагаскару як Diegodendron на честь Діогу Суаріша і його зв'язки з островом[6].