Екзокортекс (дав.-гр. ἔξω [exō] — зовні, поза; лат. cortex — кора) — зовнішня система обробки інформації, яка допоможе посилити інтелект[1] чи виступити нейропротезом для кори головного мозку[2]. Якщо термін «экзокортекс» розуміти розширено, то можна сказати, що його функції вже виконуються Інтернетом, смартфонами[3], різними гаджетами і його історія розпочалася з винаходу писемності[4].
Можливість симбіозу людини і комп'ютера розглядалася ще в 1960 році дослідником агентства DARPA, який вважав, що перший час розширений інтелект перевершуватиме повністю штучний[5].
До появи екзокортекса може привести розвиток біоінженерії: інтерфейсу мозок-комп'ютер, пристроїв для відновлення функцій нервів і рецепторів; нейробіології: нейроморфних процесорів; обчислювальної нейробіології: програмного забезпечення, що емулює психічні процеси.
Людей з імплантованими подібними пристроями можна буде називати кіборгами[6] чи постлюдьми. На ринок готуються вийти модулятори настрою, ґрунтовані на принципах електростимуляції[7], проте за відсутності зворотного зв'язку їх можна розглядати лише як пристрої для ТЕС-терапії.
Як экзокортекс може бути використаний мозок іншої людини[8]. Фінські дослідники вважають, що екзокортекс може дати можливість не лише для завантаження свідомості людини в комп'ютер, але і для об'єднання свідомості декількох людських організмів[9].
{{cite web}}
: Cite має пустий невідомий параметр: |access - date=
(довідка)