Елатери – гігроскопічні клітини (або структури, що приєднуються до клітин). Завдяки такій особливості їх форма буде змінюватися відповідно до зміни вологості в навколишньому середовищі. Елатери бувають різних форм, але вони завжди пов'язані зі спорами рослин. У рослин, які не мають насіння, функція елатер полягає у розповсюдженні спор на нове місце.
У хвощів елатери мають вигляд чотирьох стрічкоподібних виростів до спор. Ці вирости розвиваються із зовнішніго спірального шару спорангію. Під час дозрівання, стрічки відділяються від внутрішньої стінки і залишаються зачіпленими одна за одну. В результаті спори проростають групами, утворюючи хлорофілоносні гаметофіти.
У печіночників елатерами є клітини, які розвиваються у спорофіті поряд зі спорами. Вони є повними клітинами, як правило, з гвинтовим потовщенням під час дозрівання, що реагує на вміст вологи.
У антоцеротовидних елатери — це розгалужені скупчення клітин, які розвиваються в спорофіт поряд зі спорами. Клітини повні, як правило, без гвинтових потовщень.