Життєвий простір (оповідання)

Життєвий простір
Living Space
Назва на честьЖиттєвий простір на Сході
Жанрнаукова фантастика
Формаоповідання
Темапаралельний світ
АвторАйзек Азімов
Моваамериканська англійська
Написано1956
Опублікованотравень 1956
Країна США

«Життєвий простір» (англ. Living Space) — науково-фантастичне оповідання американського письменника Айзека Азімова, вперше надруковано у травні 1956 журналом «Science Fiction». Увійшло до збірки «На Землі достатньо місця» (Earth Is Room Enough) (1957).

Сюжет

[ред. | ред. код]

Кларенс Рімбро володіє цілою планетою. Його планета — мертва Земля із паралельного всесвіту, на якій не зародилось життя через відсутність кисню у повітрі. Оскільки таких планет є безліч, то кожен заможний громадянин бажає одноосібно володіти планетою для проживання там зі своєю родиною, хоча використовує тільки невеликий замкнутий простір зі штучною атмосферою. Початкова ж планета Земля є лишень місцем роботи для майже трильйона людей, які щодня повертаються додому на свої власні планети.

Кларенс Рімбро скаржиться в житлове бюро на незрозумілі звуки у своєму маєтку. Працівник бюро Алек Мішноф досліджує відкритий простір на його Землі і виявляє там проведення будівельних робіт німецькомовними людьми, які стверджують що у них літочислення ведеться від ери Гітлера. Він з'ясовує, що ці люди прибули із паралельної Землі, де керує Третій Рейх, і вони вирішують проблему перенаселення аналогічним чином. Але вони не марнотратні, бо забудовують нові планети повністю. Мішнофу вдається укласти з ними угоду про повагу права власності на вже зайняті планети.

Повернувшись на початкову Землю, він розповідає своєму начальнику власну теорію, як їхнє марнотратство призвело до заселення величезної кількості паралельних Земель, і це збільшує імовірність того, що на одній з них може відбутись перший контакт з войовничими прибульцями, які згодом доберуться на початкову Землю, де зосереджена їхня цивілізація.

Назва «Життєвий простір» є перекладом німецького «Lebensraum» — назва теорії нацистів, що виправдовувала їх завоювання. Хоча в сюжеті вдається мирно домовитись із ними, оскільки нескінченна кількість Земель дозволяє мирно забезпечувати життєвий простір усім.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Isaac Asimov Home Page. Архів оригіналу за 27 жовтня 2010. Процитовано 17 червня 2022.
  • Життєвий простір в Internet Speculative Fiction Database (англ.)