Карел Комарек | |
---|---|
чеськ. Karel Komárek | |
Народився | 15 березня 1969[1] (55 років) Годонін[2] |
Країна | Чехословаччина Чехія |
Діяльність | підприємець, бізнесмен |
Галузь | меценатство[1] і підприємництво[1] |
Знання мов | чеська |
Батько | Карел Комарек[d] |
Брати, сестри | Їтка Чехлова Комарковаd |
У шлюбі з | Штепанка Комарковаd[3] |
Карел Кома́рек (чеськ. Karel Komárek ; нар. 15 березня 1969, Годонін) — чеський бізнесменом зі статком 9,2 мільярда доларів США[4], станом на березень 2024 року. Він є одним із найбагатших громадян Чехії та засновником інвестиційної компанії KKCG, а також власником лотерейного та ІТ-бізнесу. Його партнером у нафтогазовому бізнесі в Україні виступає родина голови Львівської ОВА Максима.[5]
Народився 15 березня 1969 року в місті Годоніні (нині Чехія). Закінчив середню технічну школу, працював у Sigma Hodonín[6].
У 1992 році Карел Комарек заснував свою першу компанію — оптовий бізнес з промисловими клапанами M.O.S. Hodonín із початковим капіталом 300 000 чеських крон, позичених у батька. У 1995 році він заснував інвестиційну компанію KKCG, яка з часом стала міжнародним конгломератом.[7]
У 2004 році KKCG стала мажоритарним акціонером туристичного агентства Fischer. У 2010 році Карел Комарек став одноосібним власником активів MND[8] і Fischer, викупивши частки своїх тодішніх партнерів, та почав структурувати та розвивати бізнес під чеську інвесткомпанію KKCG. У 2012 році KKCG стала одноосібним власником найбільшої чеської лотерейної компанії Sazka, яка згодом стала найбільшим в Європі гральним конгломератом SAZKA Group, нині Allwyn Group. Відомо, що гральний бізнес Комарека кредитувався російськими державними банками ВТБ та Сбербанк[9]. Також видання Financial Times зазначало, що лотерейний бізнес Комарека масштабувався у співпраці з російськими державними компаніями[10].
Перші повідомлення щодо співпраці Комарека та «Газпрому» датуються 2006 роком, коли в російських ЗМІ повідомили про пропозицію MND спільно збудувати підземне газосховище в Чехії, на базі активів MND[11], в обмін на дозвіл участі в нафтовидобутку в РФ у партнерстві з Газпромом[12].
Проєкт не був погоджений сторонами, але під час та після газового конфлікту України та РФ взимку 2008—2009 років, Газпром почав публічно оголошувати про наміри поетапної відмови від української ГТС та будівництва альтернативних шляхів доставки газу до ЄС. Одним з елементів цієї альтернативи були нові газосховища на території Чехії[13].
В 2013 році MND та Газпром підписали[14] офіційну угоду про будівництво ПСГ в Дамборжице[cs] (Чехія)[15]. Для реалізації та подальшого управління проєктом в 2008 році була створена чеська компанія Moravia Gas Storage a.s. З 2013 аж до 2024 року 50+% власності належала Газпрому (GAZPROM EXPORT LLC, кінцевий бенефіціар PJSC GAZPROM). Часткою 50 % володіла чеська MND a.s. Комарека. При цьому MND виграла суперечку з Європейською комісією щодо передачі в довгострокову оренду газового сховища «Газпрому» без конкурсу[16].
До ради директорів Moravia Gas Storage a.s увійшов заступник[17] голови правління «Газпрому» Олександр Медведєв, а також інші російські менеджери «Газпрому»[18], багатьох з яких російські опозиційні ЗМІ ідентифікували як колишніх або діючих працівників російських спецслужб[19].
Сам Комарек в різні часові проміжки також очолював та був членом наглядової ради, в тому числі в один час з Медведєвим. За те, що він отримав доступ до бізнесу «Газпрому», російська сторона як «бонус» зажадала спонсорства для російської Континентальної хокейної ліги[20]. Її офіційним партнером він був до 2016 року[21].
ПСГ працювало в інтересах та під фактичним контролем Газпрому до 2022 року. В кінці червня 2022 року KKCG оприлюднила заяву про припинення співпраці з Газпромом[22]. Проте, після цієї заяви співпраця продовжилася, і лише після прийняття 10-го пакету санкцій Європейського Союзу навесні 2023 року KKCG повідомила про призупинення контракту з Газпромом[23][24]. Однак повний розрив зв'язків відбувся під тиском британської влади в кінці травня 2024 року[5][24], коли KKCG повідомила про завершення змін в структурі власності компанії[25].
У липні 2011 року Карел Комарек став власником нафтоналивного термінала «Самара» у місті Октябрську в Росії[26]. В 2018 році СБУ та Держфінмоніторинг рекомендували Держгеогнадрам[27] не допускати українську компанію «Горизонти», якою Комареко володів разом із Зиновієм Коизцьким, до аукціонів з продажу спецдозволів на видобуток копалин через ведення нафтогазового бізнесу у Росії та можливу причетність до постачання нафтопродуктів до ЛНР та ДНР[28].
MND Карела Комарека заявляла, що термінал був проданий «менеджменту» проєкту у 2022 році. Втім, розслідування журналістів вказують на те, що як мінімум до кінця 2023 року чеський мільярдер міг зберігати контроль над терміналом «Самара». Наразі власником терміналу значиться фізична особа-ноунейм, чиї інтереси вона представляє залишається невідомим[29][5].
21 серпня 2024 року Шевченківський суд Києва зобов'язав СБУ порушити кримінальне провадження щодо законності співпраці родини Козицьких із Карелом Комареком, можливого конфлікту інтересів та корупції[30].
Батько Максима Козицького[31] Зіновій Козицький та чеський мільярдер Карел Комарек є партнерами у трьох українських компаніях: ТОВ «Горизонти», ТОВ «ПЕК»; ТОВ «ГБЛ». Фактично партнерство родини Козицьких із багаторічним партнером «Газпрому» Карелом Комареком триває з 2014 року й по сьогодні.
У червні 2024 року стало відомо, що ТОВ "Бурова компанія «Горизонти», що належить на 80 % Карелу Комареку, на 20 % — Зіновію Козицькому — проводить газорозвідувальні роботи у Полтавській області[18]. При цьому у Полтавській ОВА офіційно повідомили, що запит на отримання дозвільних документів на розробку родовищ на Полтавщині їм не надходив[32][33].
2015 року взяв шлюб зі Степанкою Комарковою[34]. У нього четверо дітей[4].
Захоплюється їздою на велосипеді, падлбордингом та гольфом[35].