Катастрофа Ту-141 в Загребі — військовий інцидент, що трапився 10 березня 2022 року, коли розвідувальний БПЛАТу-141 радянського виробництва розбився в Загребі у Хорватії.
Безпілотний літальний апарат увійшов у повітряний простір Румунії о 23:23 за CET, де його спостерігали румунські ВПС, летівши протягом 3 хв[1]. Після цього він 40 хв летів через повітряний простір Угорщини, де його також спостерігали угорські ВПС[2]. Коли він увійшов до повітряного простору Хорватії на швидкості 700 км/год на висоті 1300 м[3], його підхопили хорватські військові радари[4]. Після 7 хвилин польоту він розбився в Загребі за 50 метрів від студентського гуртожитку ім. Степана Радича. Від удару БПЛА об землю одну людину збило з велосипеда та пошкодило кілька припаркованих автомобілів. Це спричинило хаос серед студентського населення в сусідньому гуртожитку[5].
Хорватська цивільна та військова поліція швидко огородили периметр аварії. Наступного ранку американський аналітик Тайлер Роговей визначив, що літаком, швидше за все, був Туполєв Ту-141 радянської епохи[6], що також було підтверджено кириличними написами та червоними зірками, знайденими на розкиданих уламках поблизу місця катастрофи. На сусідніх деревах також висіло кілька парашутів[7].
Мер ЗагребаТоміслав Томашевич провів пресконференцію, зазначивши, що «під час удару ніхто не постраждав, але є певні матеріальні збитки»[8]. Повільна або відсутня реакція служб протиповітряної оборони викликала обурення хорватських ЗМІ та громадськості[9][10], де деякі порівнюють інцидент із польотом Матіаса Руста на Червону площу в 1987 році[11].
Радник міністра оборони України Маркіян Лубківський у заяві для хорватських ЗМІ заперечив, що БПЛА, який розбився в Загребі, належить Україні[14]. У посольстві Росії в Загребі також спростували право власності на розбитий безпілотник, заявивши, що «безпілотник був виготовлений на території України», а Збройні сили РФ не використовують такі безпілотники з 1991 року[15]. Суперечка між двома країнами тривала протягом дня, оскільки у відповідь на допис російського інформаційного агентства ТАССДержспецзв'язку України оприлюднила заяву, у якій повідомляється, що БПЛА перебувають у володінні як російських, так і українських Збройних сил, але українські варіанти БПЛА Ту-141 позначені українським гербом, а російські — червоною зіркою[16].