Клан Армстронг

Емблема (гребінь, хрест) клану Армстронг.
Герб вождя клану Армстронг.
Тартан клану Армстронг. Єдиний тартан який побував на Місяці.
Замок Ґілнокі – культурний центр клану Армстронг.

Клан Армстронг (шотл., ірл. - Clan Armstrong, гельск. - Clan MacGhillielàidir) – один з рівнинних шотландських кланів прикордоння та один з ірландських кланів Ольстеру. На сьогодні клан не має визнаного герольдами вождя, тому в Шотландії та Ірландії вважається так званим «кланом зброєносців».

Клан представлений у вигляді «Спілки клану Армстронг» серед кланів Шотландського прикордоння. Президент цієї спілки Мішель Армстронг Мангбігурст (шотл. - Micheil Armstrong) живе нині в Каліфорнії (США). Музей клану Армстронг є Лангольмі, Дамфрісшир. Там міститься найбільший в світі архів історії клану Армстронг. Щоліта відбуваються збори людей клану Армстронг.

Гасло клану: Invictus maneo – Як і раніше нескорений.

Символ клану: чебрець

Історичний центр клану: Gilnockie Tower - башта Гілнокі

Останній вождь клану: Арчібальд Армстронг Мангертон (шотл. - Archibald Armstrong Mangerton) (пом. 1610 року)

Землі клану: Лідсдейл

Історія клану Армстронг

[ред. | ред. код]

Походження

[ред. | ред. код]

Згідно з легендами та історичними переказами засновником клану Армстронг був Сівард Беом (дан. - Siward Beorn) – Меч Воїна, що був відомий також як Сівард Діргі (шотл. - Siward Digry) – Меч Сильної Руки. Він був останнім англо-данським графом Нортумберленду, племінником короля Кнуда – данського короля Англії, що правив 1035 року. Вожді клану Армстронг були пов’язані шлюбом з королем Шотландії Дунканом, з королем Англії Вільгельмом Завойовником, з герцогом Нормандії.

Назва Армстронг була поширена по всій Нортумбрії та по Шотландському Прикордонні. Клан Армстронг став потужним і войовничим кланом землі Ліддесдейл і на спірних землях. Історик Джордж Фрейзер наводить так званий «Чорний список» 1235 року, в якому зазначено, що Адам Армстронг помилуваний щодо вбивства. У документах також зустрічається Гілберт Армстронг – стюард при дворі короля Шотландії Давида ІІ, посол Шотландії в Англію у 1363 році.

Як і у всій Шотландії на землях клану Армстронг в середньовіччя розмовляли гельською мовою. Назва Армстронг має англо-саксонське походження. Гельською мовою клан називався клан МакГіллєлайдір (гельск. - Clan MacGhillielàidir) та клан і-Гіллелайдір (гельск. - Clann 'icGhillelàidir). Ці назви клану часто зустрічаються в сучасній літературі. Клан Армстронг, який живе в Ірландії називається гельською мовою клан Мак Трен-Лаврайд (ірл. - Mac Tréan-Labhraidh) і вважається гілкою давнього клану О’Лаврада (ірл. - Ó Labhradha). Прізвища, які виникли в цьому клані, крім О’Лаврада, О’Лаврая, Трайнор (ірл. – Traynor), Тренор (ірл. – Treanor), Трейнор (ірл. – Trainor), МакКрайнор (ірл. – MacCrainor). Всі вони виникли від прізвища Мак Тренфір (ірл. - Mac Threinfhir) – Син Сильної Руки. Всі Армстронги Ірландії були католиками і багато з них взяли прізвище Трайнор (ірл. – Traynor).

XV – XVII століття

[ред. | ред. код]

У 1425 році Джон Армстронг – брат Армстронга Мангертона збудував міцну оборонну вежу в Ліддесдейлі. Клану Армстронг вдалося зібрати і озброїти 3000 вершників лише в одному районі спірних земель. У 1528 році лорд Дакр, що був в Анлії на посаді Сторож Кордонів, напав на вежу Армстронг, але клан Армстронг у відповідь спалив Нетербі. Сила клану Армстронг була помічена королем Шотландії Джейсом V як загроза його владі. Король Джеймс обманом заманив Джона Армстронга в Гінлокі на зустріч з лордом Хавіком, де Джона Арсмстронга схопили і повісили без зайвих слів. Король Джеймс продовжив ворожі дії щодо клану Армстронг, коли клан не зміг короля в битві під Солуей Мосс.

У 1603 році Союз Корон приніс офіційне припинення нескінченної англо-шотландської війни на кордоні. У 1603 році вождь клану лейрд Армстронг був повішений в Единбурзі за напади на Пентріт (Англія). Протягом століть шотландці і англійці, що жили вздовж кордону Англії та Шотландії нападали одне на одного. Страта вождя клану Армстронг була початком безжальної компанії короля Англії та Шотландії Джеймса VI по заспокоєнню прикордоння. У результаті цієї компанії примирення багато людей з прикордоння мусили кинути свої домівки і шукати кращої долі в інших землях. Зокрема, частина людей клану Армстронг переселилася в Ольстер, в графство Фермана. Нині прізвище Армстронг є одним з найпоширеніших прізвищ в Ольстері.

Сучасна історія клану Армстронг

[ред. | ред. код]

До клану Армстронг належало багато видатних і відомих людей, зокрема:

  • Сер Олександр Армстронг – дослідних Арктики.
  • Ніл Армстронг – астронавт, перша людина , яка ступила на Місяць. На місяць він взяв з собою шматочок тартану клану Армстронг.
  • Олександр Армстронг – артист, комік.
  • доктор Робер Армстронг – знавець гельської мови, уклав і опублікував слоовник давньої гельської мови у 1825 році.

Не дивлячись на те, що останній вождь клану Армстронг помер ще в XVII столітті, клан існує, спілка клану Армстронг створена у 1978 році.

  • Річард Ніксон - президент США у 1969 - 1974 роках. Належав до однієї з септ клану Армстронг. Саме за його президенства на Місяць висадився астронавт Ніл Армстронг - перша людина на місяці, що теж належав до цього ж клану, тільки до іншої септи.

Замки клану Армстронг

[ред. | ред. код]
  • Замок Гілнокі (шотл. – Gilnockie) – являє собою потужну вежу, що розташована у 2 милях на північ від Канонбі в Дамфрісширі. Збудована у 1518 році, але раніше тут теж було укріплення. Зараз це культурний центр клану Армстронг.
  • Замок Мангертон (шотл. – Mangerton) – являє собою вежу, на відстані 1 милі на південь від Ньюкастелттону, поруч біля англійського кордону. Поруч знаходиться хрест Мінголм (гельск. – Minholm), що встановлений 1320 року на згадку про вбивство Олександра Армстронга в замку Ермітаж (гельск. – Hermitage).

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Clan Armtrong Profile scotclans.com. Retrieved 19 October 2014.
  • Way, George and Squire, Romily. (1994). Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). pp. 352 – 353.
  • Goddard, Jacqui (2009-07-20). 40 years on Armstrong recalls 'step for mankind'. The Scotsman (Edinburgh). Retrieved on 2009-07-20 fromhttp://news.scotsman.com/latestnews/40-years-on-Armstrong-recalls.5473710.jp.
  • Phillips, Iain Zaczek Charles (2009) The Complete Book of Tartan. Lorenz. Retrieved 2 June 2010.
  • A Genealogical and Heraldic Dictionary of the Peerage and Baronetage of the British Empire, 1852 Burkes Peerage and Baronetage 1852. Retrieved 12 Dec 2014.
  • "Interview: Alexander Armstrong on bringing variety back to Saturday night TV". The Scotsman. 26 July 2011.
  • Coventry, Martin. (2008). Castles of the Clans: The Strongholds and Seats of 750 Scottish Families and Clans. pp. 14 – 15. ISBN 978-1-899874-36-1.
  • Lorimer, W. L. (1949) "The Persistence of Gaelic in Galloway and Carrick."Scottish Gaelic Studies 6(2), pp. 114–136.
  • Matheson, Robert E. (1901) Varieties and Synonyms of Surnames and Christian Names in Ireland. Dublin: Stationery Office, pg. 10.
  • http://www.goireland.com/genealogy/family.htm?FamilyId=307
  • John Reid (1832) Bibliotheca Scoto-Celtica. Glasgow: John Reid, pg 58