Клан Мактомас (шотл. — Clan MacThomas) — інші назви: клан МакКомі (гельск. — MacComie), МакКолм (гельск. — MacColm), МакКомас (гельск. — MacComas) — один з кланів гірської Шотландії (Гайленд). Належить до конфедерації кланів Хаттан.
Гасло клану: Deo juvante invidiam superabo — Бог допоможе подолати заздрість (лат.)
Засновником клану Мактомас був землевласник з гірської Шотландії (так званий Гайленд) Томас. Він ввійшов в історію як Томай Мор (гельск. — Tomaidh Mor) — Томай Великий. Від його імені клан має свою назву. Він був онуком Вільяма Макінтоша — VII вождя клану Макінтош , VIII вождя конфедерації кланів Хаттан. Томас Мор жив у XV столітті, коли конфедерація кланів Хаттан стала сильною та впливовою та чисельною в Шотландії, часто виходила з-під контролю вождів. Томас зібрав свій клан, що жив на землях Баденох і оселився в Грампіанських горах в долині Глен-Ші (шотл. — Glen Shee). Тут клан процвітав і був відомий як клан МакКомі (гельск. — MacComie), МакКолм (гельск. — MacColm), МакКомас (гельск. — MacComas). Згадку про цей клан ми знаходимо в списку шотландських кланів, що був складений в 1587 році та в аналогічному списку від 1595 року. Клан був відомий шотландському уряду в Единбурзі під назвою Мактомас.
Ранні вожді клану Мактомас жили в долині Глен-Ші на берегах річки Ші. Ця місцевість відома з легенд як місце де розташована могила Діарміда (гельск. — Diarmid) — героя Фінгаліанської саги. У 1600 році Роберт МакКомі — IV вождь клану Мактомас був вбитий, вождем клану став його брат Джон МакКомі Фінеганд. Місцина Фінеганд була приблизно в трьох милях вниз по долині від резиденції попередніх вождів клану і стала з того часу основною резиденцією вождів клану Мактомас. Назва Фінеганд походить від гельського фейх нан кенн (гельск. — feith nan ceann) — обпечена голова. Згідно легенди тут були вбиті збирачі податків: їм відтяли голови і кинули ці голови у вогонь.
VII вождь клану Джон МакКомі — Ян Мор (гельск. — Iain Mor) ввійшов у фольклор Пертширу. Збирачі податків, граф Атолу були дуже ображені на нього. Граф Атолу спробував вбити Яна Мора використавши змагання фехтувальників, але сам найманий вбивця був вбитий вождем клану.
Під час громадянської війни в Шотландії в XVII столітті клан Мактомас підтримав роялістів та короля Англії Карла І. Вождь клану Ян Мор Мактомас приєднався до Джеймса Грема, І маркіза Монтроз у 1644 році в Данді. Коли роялісти захопили Абердин, Ян Мор захопив в полон Вільяма Форбса, що був шерифом Абердина та командиром кавалерії ковенанторів. Проте вождь клану Мактомас припинив підтримувати маркіза Монтроза після битви під Філіфау і своє життя присвятив своїм землям, в тому числі землям купленим в баронстві Фортер у графа Ерлі.
Після реставрації монархії у 1660 році клан Мактомас був оштрафований на велику суму і граф Ерлі спробував повернути собі землі. Юридично дії графа Ерлі були успішними, але вождь клану Мактомас відмовився визнавати правильним рішення суду і продовжував використовувати ці землі як пасовища. Граф Ерлі спробував силою вирішити це питання, використавши клан Фаркухарсон. Це призвело до ворожнечі і війни кланів. 28 січня 1673 року Фаркухарсон Брудерг був вбитий разом з двома своїми синами Яном Мором Мактомасом. Послідували судові процеси. Вождь клану Мактомас помер у 1676 року. Його сини потерпали від судової тяганини і змушені були продати свої землі.
У документах 1678 та 1681 років знову згадується клан Мактомас. Клан почав розпадатися: частина людей клану переселилась на південь в долину Тай , де вони стали відомі як клан Томсон, частина переселилась в Ангус, що в Файфі, де вони стали відомі як клан Томас, клан Том або клан Томс. Х вождь клану Мактомас взяв прізвище Томас, а потім Томс. Він оселився в землях Файф і досить успішно господарював на землі.
Вожді клану Мактомас жили в Файфі і були там успішними фермерами. Потім вони переїхали в Данді де їхні справи теж були успішними. Багато людей з клану Мактомас переїхали до Абердиншира, де Вільям МакКомбі Тілліфор став депутатом, був відомий як скотар, що розводить велику рогату худобу породи Абердин-Ангус. Патрік — XVI вождь клану Мактомас придбав нерухомість в Аберлемно, в Ангусі. Його син Джордж став одним з наймолодших шерифів в історії Шотландії. У 1870 році, коли він помер, він заповів свої статки (4 300 000 фунтів стерлінгів по сучасних мірках) собору Святого Мангуса в Оркні разом зі своїми володіннями і нерухомістю. Його спадкоємець — Альфред Мактомас — XVII вождь клану Мактомас оскаржив заповіт, судова справа була в Единбурзі, але він програв справу, що викликало жах і шок у його родині. У 1954 році було засноване Товариство клану Мактомас. Товариство заснував Патрік Мактомас — XVIII вождь клану Мактомас. Він був одружений з родичкою Єлизавети II. Його син — Ендрю Мактомас присвятив багато часу вивченню історії клану Мактомас.
Люди клану Мактомас збираються раз на три роки на давній землі клану біля каменю Клах На Койлех (гельск. — Clach Na Coileach) в Глен-Ші.
IX — Томас МакКомі (гельск. — Thomas MacComie) — 1676—1684 роки — п'ятий син Яна Мора.