Кору

Листя сріблястої папороті, що розгортається
Візерунки Кору ковхайвхай Koru kōwhaiwhai на крокві з регіону Нгаті Мару
Прапор кору

Кору (маор. Koru, дос.«петля, котушка») — це візерунок у вигляді спіралі, який нагадує щойно розгорнутий листок сріблястої папороті. [1] Це один з найбільш розповсюджених символів у мистецтві маорі, маорійському різьбленні та татуюванні, який символізує нове життя, зростання, силу та мир. [2] Вважається, що форма кору «передає ідею вічного руху», а також «пропонує повернутися до точки нашого походження». [2]

Використання в традиційному дизайні

[ред. | ред. код]

Кору є обов'язковим мотивом символічних абстрактних візерунків кувайвай, які традиційно використовуються для прикраси варенуї (традиційних маорійських будинків для зборів).

Сучасні адаптації

[ред. | ред. код]

Логотип національного перевізника Нової Зеландії авіакомпанії Air New Zealand містить кору. Цей логотип було створено на основі візерунка ковайвай новозеландського іві (племені) Нгаті-кахунгуну[3]. Офіційно авіакомпанія заявляє, що кору у її логотипі символізує новозеландську флору. Цей логотип був представлений у 1973 році одночасно з появою першого широкофюзеляжного літака авіакомпанії McDonnell Douglas DC-10. Декілька інших загальнонаціональних організацій Нової Зеландії також використовують кору у своїх логотипах, серед них Міністерство охорони природи Нової Зеландії .

У 1983 році Фріденсрайх Гундертвассер запропонував створити додатковий прапор Нової Зеландії з використанням кору. Це також стало основою для відомої серії мистецьких робіт видатного новозеландського художника Гордона Волтерса. Завитки Кору також дещо нагадують японський символ Томое. [4]

Національна команда Нової Зеландії з корфболу має прізвисько «кору» (коруйці). [5]

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Houlahan, Mike (27 December 2018). The koru – arguably the best-known Maori symbol. Otago Daily Times. Процитовано 14 October 2022.
  2. а б Royal, Te Ahukaramū Charles (4 березня 2009). Māori creation traditions. Te Ara – the Encyclopedia of New Zealand. New Zealand Ministry for Culture and Heritage / Te Manatū Taonga. Процитовано 14 March 2010.
  3. Maori Carving: Reading Kowhaiwhai. www.maori.org.nz. Процитовано 7 лютого 2018.
  4. Koru Cross.
  5. Māori Culture – New Zealand Trade Manual. www.newzealandtrademanual.com. Процитовано 7 March 2019.