Національний молитовний сніданок

Виступ Боно на Національному молитовному сніданку 2006 рік

Національний молитовний сніданок - неформальна подія, зустріч представників влади, громадських організацій, релігійних конфесій, бізнесу, громадян з метою спільного обговорення важливих питань і молитви. Започатковані в США у 1953 році президентом Ейзенхауером[1], відбуваються інших країнах світу, з 2008 року - також в Україні[2]

Молитовні сніданки у США

[ред. | ред. код]

Історія молитовних сніданків у США бере початок від проповідника-методиста Авраама Верейде[1], норвежця за походженням, який емігрував до Сполучених Штатів у 1905 році. Намагаючись допомогти бідним, він прийшов до висновку, що необхідно через віру впливати на сильних цього світу, щоб вони були зосереджені на Христі і діяли відповідно християнським принципам. У 1940-х роках Верейде влаштовував невеликі молитовні сніданки для місцевих лідерів і бізнесменів у Вашингтоні. Прихильником Верейде був сенатор Френк Карлсон.

Рейгани та Біллі Грем на Національному молитовному сніданку

У 1953 році президент США Дуайт Ейзенхауер, розуміючи небезпеку поширення комунізму, відзначив у розмові з євангельським проповідником Біллі Гремом, що країна потребує духовного відновлення. Для Ейзенхауера однією з основ сильної нації була віра. Верейде, Карлсон та Грем побачили у цьому можливість розширити свою спільну місію виховання християнських лідерів. Хоча спочатку Ейзенхауер відмовлявся бути присутнім на молитовній зустрічі з політиками, представниками церков та бізнесу, Біллі Грем переконав президента прийняти у ній участь. На першому молитовному сніданку під гаслом «Уряд під Богом» були присутні близько 400 осіб. Ця подія стала частиною того, що тодішній капелан Сенату назвав «Рухом повернення до Бога». До 1970 року сніданки мали назву Президентський молитовний сніданок. Кожен президент США принаймні раз за час своїх повноважень з’являвся на молитовному сніданку, перетворюючи його на всесвітню атракцію як для тих, хто молиться, так і для політиків. Традиційно Національний молитовний сніданок США проходить в перший четвер лютого[3], коли тисячі урядовців, міжнародних лідерів і обраних бізнесменів збираються для 90-хвилинної молитви та сніданку. Серед учасників не тільки християни різних деномінацій, але мусульмани, юдеї, буддисти.

Виступ президента США Рональда Рейгана на екуменічному молитовному сніданку. 23 серпня 1984 року

Спонсором і одним з ключових фігур молитовних сніданків є Fellowship, позапартійна християнська група, яка має значний вплив на іноземні справи за останні 50 років - боротьба з комуністичними загрозами, припинення конфліктів. Місія групи полягає у створенні всесвітньої «сім’ї друзів», в тому числі і серед представників інших конфесій, поширюючи слова Ісуса тим, хто має владу. Це своєрідна "релігійна дипломатія", яка приносить свої плоди, хоча деякі з запрошених групою осіб є суперечливими або екзотичними[3].

Основні оповідачі на молитовних сніданках відверті та можуть бути різкими в своїх судженнях, звертаючи увагу на актуальні проблеми суспільства. Так Мати Тереза у своїй доповіді у 1995 році засудила аборти, а нейрохірург Бен Карсон критикував «моральний розпад і фінансову безвідповідальність» нації.

Крім Національного молитовного сніданку в США проходить впливовий Національний католицький молитовний сніданок, який також відвідують політики і президенти,[4] а також молитовні сніданки різних форматів та рівнів.

Європа і світ

[ред. | ред. код]

Молитовні сніданки проходять у Європарламенті, а також у парламентах Німеччини, Великої Британії та інших країн.

З 2001 року Національні молитовні сніданки проходять на Тайвані[5].

Україна

[ред. | ред. код]

З 2008 року у Верховній Раді були започатковані Молитовні сніданки під керівництвом спікера.

У 2021 році Україна була на другому місці в світі після США по масштабу Національних молитовних сніданків[6]. В різних частинах країни проходять регіональні акції, організовані місцевою владою - у Львові, Луцьку, Кропивницькому, Одесі. Ці заходи стали особливо актуальними під час повномасштабної агресії росії, вони згуртовують суспільство та стають майданчиками для благодійних акцій.[7].[8][9]

З грудня 2021 року в Україні проходять жіночі молитовні сніданки. На першому з них під гаслом "Сім’я – колиска Божої любові" взяли участь 100 жінок.[10] Жіночі молитовні сніданки відбуваються щорічно.[11]

В червні 2024 року пройшов перший молитовний сніданок за участю урядовців, депутатів, військових, духовенства, представників ГО, дипломатів, закордонних гостей під патронатом Президента[2].

6 грудня 2024 року пройшов перший Військовий молитовний сніданок за участю священників, капеланів ЗСУ, поранених і звільнених з полону воїнів, президента України і головнокомандувача ЗСУ. Захід відбувся у Трапезному храмі Києво-Печерської Лаври.[12] [13]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. а б Winston, Diane (1 лютого 2017). National Prayer Breakfast: What does its history reveal?. The Conversation (амер.). Процитовано 9 грудня 2024.
  2. а б Учасниками молитовного сніданку стали представники всіх конфесій - депутатка. www.ukrinform.ua (укр.). 29 червня 2024. Процитовано 9 грудня 2024.
  3. а б Getter, Lisa (27 вересня 2002). Showing Faith in Discretion. Los Angeles Times (амер.). Процитовано 9 грудня 2024.
  4. White, Christopher. Trump courts Catholic voters at conservative-run National Catholic Prayer Breakfast. www.ncronline.org (англ.). Процитовано 9 грудня 2024.
  5. President Lai prays for wisdom, courage to lead Taiwan - Focus Taiwan. Focus Taiwan - CNA English News (амер.). 22 листопада 2024. Процитовано 11 грудня 2024.
  6. Молитовні сніданки в Українi – на другому місці у світі. Заступники України (укр.). Процитовано 16 грудня 2024.
  7. www.webmaestro.com.ua, веб-студія WebMaestro:. Молитовний сніданок | Волинська газета. volga.lutsk.ua. Процитовано 9 грудня 2024.
  8. Коли, як не у час війни: у Львові відбувся Молитовний сніданок, який у світі проводять вже 70 років (відео) — Львівська міська рада. city-adm.lviv.ua (укр.). 3 листопада 2023. Процитовано 9 грудня 2024.
  9. Суспільне Кропивницький (22 жовтня 2024), Збирали гроші на дрони. У Кропивницькому відбувся благодійний молитовний сніданок, процитовано 10 грудня 2024
  10. Перший Всеукраїнський жіночий молитовний сніданок «Сім’я – колиска Божої любові» (ua) , процитовано 10 грудня 2024
  11. NEW CHRISTIAN (9 грудня 2024), IV Всеукраїнський жіночий молитовний сніданок | Сюжет, процитовано 10 грудня 2024
  12. Військовий молитовний сніданок вперше відбувся в Україні. Римсько-Католицька Церква в Україні (укр.). Процитовано 9 грудня 2024.
  13. Л, Лариса (6 грудня 2024). Перший військовий молитовний сніданок відбувся в Україні (ВІДЕО). Freedom (укр.). Процитовано 9 грудня 2024.