Новозеландський симфонічний оркестр | |
---|---|
Основна інформація | |
Жанр | класична музика |
Роки | з 1973 |
Країна | Нова Зеландія |
nzso.co.nz(англ.) | |
Новозеландський симфонічний оркестр у Вікісховищі |
Новозеландський симфонічний оркестр (NZSO) — симфонічний оркестр із Веллінгтона, Нова Зеландія. Національний оркестр Нової Зеландії, NZSO є автономним колективом, підпорядкованим уряду Нової Зеландії відповідно до Закону про симфонічний оркестр Нової Зеландії 2004 року. Базується в Центрі Майкла Фаулера і часто виступав у сусідній ратуші Веллінгтона до її закриття в 2013 році. Він також виступав в Окленді, Крайстчерчі та Данідіні .
Національний оркестр Нової Зеландії вперше був запропонований із заснуванням радіомовної компанії в 1925 році, а оркестри студій мовлення діяли у великих містах з кінця 1920-х років. Національний оркестр був сформований у 1939 році для Столітньої виставки Нової Зеландії 1940 року.
Оркестр став постійно діючим у 1946 році після Другої світової війни як «Національний оркестр Новозеландської радіомовної служби» (Освальд Чісман та інші); інавгураційний концерт відбувся 6 березня 1947 року. Оркестром керував відділ Новозеландської телерадіомовної корпорації, яка пізніше стала Радіо Нової Зеландії, в якості Національного оркестру NZBC.[1][2]
У 1963 році оркестр був перейменований в NZBC Symphony Orchestra, а в 1975 році знову перейменований в Новозеландський симфонічний оркестр. У 1988 році оркестр став повністю незалежним від Радіо Нової Зеландії і почав працювати як незалежна компанія.[2][1][3] Навіть після офіційного відділення оркестру від Радіо Нової Зеландії, виступи NZSO продовжують записувати, транслювати та архівувати Radio New Zealand Concert. Виступи ратуші Окленда, ратуші Веллінгтона та центру Майкла Фаулера транслюються в прямому ефірі та онлайн, а виступи в інших центрах або закордонних містах зазвичай записуються та транслюються пізніше.
NZSO завжди мав насичений графік гастролей у Новій Зеландії. Виступав у Крайстчерчі ще в 1947 році. Виконує свою основну серію з 12 програм у Веллінгтоні та Окленді, приблизно половину з них у Гамільтоні, Крайстчерчі та Данідіні, і щороку відвідує декілька провінційних міст. Він кілька разів гастролював за кордоном, зокрема в 2005 році на BBC Proms, Snape Maltings, Concertgebouw в Амстердамі та World Expo в Айчі в Японії .[4]
До 1996 посада керівника оркестру іменувалась «Головний диригент» (англ. chief conductor) і востаннє цю посаду обіймав Франц-Поль Декер, який мав також титул та Диригента Лауреата (англ. Conductor Laureate) до своєї смерті у травні 2014. З 1999 керівник колективу іменується музичним директором (англ. Music Director), першим цю посаду обіймав Джеймс Джадд з 1999 по 2007 рік, і наразі зберігає звання почесного музичного директора оркестру.
У травні 2007 року Пієтарі Інкінен був призначений другим музичним керівником NZSO[5] і він офіційно зайняв цю посаду в січні 2008 року. Інкінен завершив роботу в НЗСО у 2015 році і згодом отримав звання почесного диригента. У червні 2015 року NZSO оголосила про призначення Едо де Ваарта своїм наступним музичним керівником, а його перші концерти Останній концерт Де Варта як музичного керівника відбувся в листопаді 2019 року. У 2020 році став диригентом НЗСО. Асоційований диригент NZSO Хеміш МакКейч був призначений головним диригентом NZSO з січня 2020 року
В різні роки колектив очолювали:
NZSO записав декілька платівок і багато компакт-дисків. Кілька з них із всесвітньо відомими солістами, такими як Алессандра Мартінес і Дональд Макінтайр. За останнє десятиліття було продано 500 000 компакт-дисків. Щороку орекстр записує принаймні один компакт-диск з новозеландською музикою. Зробив ряд записів на американському лейблі Koch і тепер (2007) регулярно записує з Naxos.[6] Останні записи — це два компакт-диски з музикою Яна Сібеліуса[7] та один компакт-диск з музикою Ейноюгані Раутаваари .
У 2012 році NZSO співпрацював з Booktrack і Салманом Рушді, щоб створити музику для розширеного видання оповідання Рудхі «На півдні» .[8] NZSO записав частину партитури Говарда Шора до фільму «Володар перснів: Братство персня», зокрема послідовність «Шахти Морії», а також альтернативну версію «Братство Персня». NZSO також виконав та записав музику Говарда Шора до фільмів «Хоббіт: Пустка Смога» та «Хоббіт: Битва п'яти воїнств».
Запис NZSO творів лауреата Пулітцерівської премії китайського композитора Чжоу Луна та симфонії «Humen 1839», написаний у співпраці з співвітчизником Ченом І, був номінований на найкраще оркестрове виконання на 58-й щорічній премії «Греммі» в лютому 2016 року. Запис здійснював сінгапурець Даррелл Енг, який був записаний у Веллінгтонському центрі Майкла Фаулера в червні 2013 року і випущений на лейблі Naxos у травні 2015 року. Це була перша номінація на Греммі для NZSO.
Національний молодіжний оркестр NZSO був заснований Джоном Гопкінсом у 1959 році[9][10] Він проходить прослуховування щороку і, після інтенсивного графіка репетицій, виконує одну програму, яка в 2007 році буде повторена в Окленді, Веллінгтоні та Крайстчерчі .
У 2009 році NYO відсвяткував 50-річчя під керівництвом Пола Деніеля з Джоном Ченом як солістом і Беном Моррісоном як концертмейстером. Їхня програма — 7-а симфонія Малера, фортепіанний концерт для лівої руки Равеля та оригінальна композиція Наталі Хант «Тільки до найвищої гори». У сезоні 2009 року також повернувся Джон Хопкінс, щоб приєднатися до святкування.
Посада штатного композитора Національного молодіжного оркестру
У 2005 році оркестр запровадив посаду штатного композитора (англ. Composer-in-Residence), з терміном перебування один рік, і першим композитором на цій посаді став Робін Тоан.[11]. У наступні роки штатними композиторами оркестру працювали:
Новозеландський камерний оркестр був заснований у 1987 році скрипалем NZSO Стівеном Манахом, його першим керівником, в ньому грають оркестранти NZSO. Пізніше перейменований в NZSO Chamber Orchestra, і активно гастролював та записував протягом 13 років, після чого припинив виступи. Зазвичай виступи колективу відбувались без диригента під керівництвом першого скрипаля та музичного керівника Дональда Армстронга.[25]