Об'єднання Самоа | |
Країна | Самоа і Американське Самоа |
---|---|
Проблема об'єднання (або возз'єднання) Самоа (Західного Самоа), суверенної держави, та Американського Самоа, території США, обох частин архіпелагу Самоа, що мають спільну етнічну та культурну приналежність, піднімалася з першої половини XX століття, після поділу островів великими державами.
У 1919 Західне Самоа, після переговорів в Парижі, побажало об'єднатися з Американським Самоа[1]. Однак замість цього держава була реорганізована як підопічна територія Західного Самоа під управлінням британської (з 1920 по 1946), а потім новозеландської адміністрації (до 1962).
У 1955 створено Консультативний комітет Самоа (англ. Inter-Samoan Consultative Committee) для розвитку співробітництва між країнами[2]. Річард Барретт Лоу, губернатор Американського Самоа в 1953–1956, заявив, що «було прийнято рішення про те, що возз'єднання із Західним Самоа не повинно обговорюватися в Комітеті»[3].
У 1969 політична комісія в Американському Самоа відхилила план об'єднання з незалежним Самоа[4].
Нині думки як за, так і проти об'єднання островів істотно різняться між собою[5]. Деякі політичні лідери Західного Самоа виступають за те, щоб держава стала американською підопічною територією або в майбутньому возз'єдналася зі Східним Самоа[6]. Хоча американські самоанці мають сильно виражену самоанську національну самобутність, в Американському Самоа не поширений рух за незалежність від США або за самоанське возз'єднання[7]. Американське Самоа протестувало проти зміни назви Західного Самоа на Самоа в 1997 через явний, на думку уряду території, натяк в запропонованій назві на «владу Західного Самоа над Самоанськими островами»[8].