Очі́кувана величина́ вимірювання — очікуване ймовірнісне значення результату експерименту з вимірювання в квантовій механіці. Можна розглядати як середнє значення всіх можливих результатів вимірювання, зважене за їх імовірністю, і, як таке, воно не є «найбільш» імовірним значенням вимірювання; дійсно, очікуване значення може мати нульову ймовірність виникнення (наприклад, вимірювання, які можуть давати тільки цілі значення, можуть мати нецілочисельне середнє значення). Є фундаментальним поняттям у всіх галузях квантової фізики.
Розглянемо оператор . Тоді очікувана величина дорівнює: в позначеннях Дірака, де нормалізований[en] вектор стану.
У квантовій теорії початкові умови експерименту з вимірювання описуються спостережуваною , що підлягає вимірюванню, та станом системи. Очікувану величину в стані позначають як . Математично, є самоспряженим оператором[en] у гільбертовому просторі.
У найчастіше використовуваному випадку квантової механіки, є чистим станом, що описується нормалізованим вектором[a] у гільбертовому просторі. Очікувану величину вимірювання в стані визначено як:
|
|
( ) |
Якщо розглядається динаміка, то приймається, що вектор , або оператор залежить від часу, залежно від цього, використовується картина Шредінгера або картина Гейзенберга. Однак еволюція очікуваного значення залежить від цього вибору. Якщо має повний набір власних векторів , із власними значеннями , то (1) можна виразии як[1]
|
|
( ) |
Цей вираз схожий на середнє арифметичне та ілюструє фізичний зміст математичного формалізму: власні значення є можливими результатами експерименту з вимірювання,[b] та відповідний їм коефіцієнт — це ймовірність того, що цей результат буде отримано; його часто називають ймовірністю переходу. Особливо простий випадок виникає, коли є проєкцією і, отже, має лише власні значення 0 і 1. Це фізично відповідає типу експерименту «так-ні». У цьому випадку очікуване значення — це ймовірність того, що експеримент приведе до «1», і його можна обчислити як
|
|
( ) |
У квантовій теорії оператор також може мати недискретний спектр, такий як оператор координати у квантовій механіці. Цей оператор має повністю неперервний спектр[en], зі власними значеннями та власними векторами, що залежать від неперервного параметра . Зокрема, оператор діє на просторовий вектор як [2].
У цьому випадку вектор можна записати як комплекснозначну функцію на спектрі (зазвичай реальна лінія). Формально це досягається проєктуванням вектора стану на власні значення оператора, як у дискретному випадку . Трапляється, що власні вектори позиційного оператора утворюють повний базис для векторного простору станів і, отже, підпорядковуються рівнянню замикання:Викладене вище можна використати для отримання загального інтегрального виразу для очікуваного значення (4) шляхом вставлення ідентифікаторів у векторний вираз очікуваного значення, а потім розширення на основі позиції:Де умова ортонормованості[en] базисних векторів координат зменшує подвійний інтеграл до одного інтеграла. В останньому рядку використовується модуль комплексної функції для заміни на , що є звичайною заміною в квантово-механічних інтегралах.
Потім можна вказати очікуване значення, де необмежене, у вигляді формули:
|
|
( ) |
Аналогічна формула справедлива для оператора імпульсу у системах, де він має неперервний спектр.
Усі наведені вище формули дійсні лише чистих станів . Важливими в термодинаміці та квантовій оптиці також є «змішані стани»; вони описуються додатним оператором класу сліду[en]
,
«статистичний оператор» або «матриця густини». Потім очікуване значення можна отримати як
|
|
( ) |
У загальному випадку квантові стани описують додатними нормалізованими лінійними функціоналами на множині спостережуваних, які математично часто приймають за C*-алгебру. Очікуване значення дається як
|
|
( ) |
Якщо алгебра спостережуваних діє незвідно в гільбертовому просторі, і якщо є «нормальним функціоналом», тобто неперервним у надслабкій топології[en], то її можна записати якз додатним оператором класу сліду[en] сліду 1. Це дає формулу (5) вище. У разі чистого стану — це проєкція на одиничний вектор . Тоді дає формулу (1) вище.
Припускається, що — самоспряжений оператор. У загальному випадку його спектр не буде ні повністю дискретним, ні повністю неперервним. Тим не менш, можна написати в спектральному розкладі,за допомогою вимірюваної проєктором величини . Для очікуваного значення в чистому стані , це означаєякий можна розглядати як узагальнення наведених вище формул (2) та (4).
У нерелятивістських теоріях скінченного числа частинок (нерелятивістська квантова механіка) аналізовані стани, як правило, є нормальними. Однак у інших галузях квантової теорії використовують також ненормальні стани: вони з'являються, наприклад, у вигляді стнів KMS[en] у квантовій статистичній механіці нескінченно протяжних середовищ,[3] і як заряджені стани в квантовій теорії поля[4].
У таких випадках очікуване значення визначають лише загальною формулою (6).
Як приклад розглянемо квантово-механічну частинку в одному просторовому вимірі у поданні конфігураційного простору. Тут гільбертовим простором є простір квадратично інтегрованих функцій на дійсній прямій. Вектори представлені функціями , які називають хвильовими функціями. Скалярний добуток задється . Хвильові функції мають пряму інтерпретацію як розподіл імовірностей:дає ймовірність перебування частинки в нескінченно малому інтервалі довжини у якійсь точці . Як спостережуване розглянемо оператор координати , що діє на хвильові функції якОчікуване значення чи середнє значення вимірювань , виконаних на дуже великій кількості «ідентичних» незалежних систем, буде подано якОчікуване значення існує тільки в тому випадку, якщо інтеграл збігається, що не стосується всіх векторів . Це пов'язано з тим, що оператор координати необмежений[en], і пот рібно вибрати з його області визначення.
У загальному випадку очікування будь-якого спостережуваного можна розрахувати замінивши відповідним оператором. Наприклад, для обчислення середнього імпульсу використовують оператор імпульсу «в конфігураційному просторі», . Очевидно, його очікуване значення дорівнюєЗагалом, не всі оператори описують вимірні́ фізичні величини. Оператор, що має чисто дійсне очікуване значення, називають спостережуваним і його значення можна безпосередньо виміряти в експерименті.