Брендування парасольки (також відоме як сімейне брендування) — це маркетингова практика, що передбачає використання однієї торгової марки для продажу двох або більше пов’язаних товарів[1] [2]. Брендинг парасольки в основному використовується компаніями з позитивним капіталом бренду (вартість бренду на певному ринку)[3]. Усі товари використовують однакові засоби ідентифікації та не мають додаткових торгових марок чи символів тощо. Ця маркетингова практика відрізняється від розширення бренду тим, що парасолькове брендування передбачає маркетинг схожих продуктів, а не диференційованих товарів, під однією торговою маркою[4]. Отже, брендування парасольок може розглядатися як тип розширення бренду. Практика брендування парасольок не забороняє фірмі застосовувати різні підходи до брендування для різних товарних ліній (наприклад, розширення торгової марки)[5].
Маркетологи можуть збільшити шанс на успіх у запуску нового продукту, використовуючи одночасно назву суб-бренду та батьківську марку. У статті Говарда Понга Юена ЛАМ та інших співавторів вони повідомляють про успішний випадок використання двох торгових марок — стратегії подвійного брендування — практикуючими в Китаї для запуску напою з соком Minute Maid Orange Pulp. "Субсидійна назва підбренду допомагає споживачам згадати ключові переваги та особливості нового продукту. Сумнівна назва батьківського бренду повідомляє про переваги категорії товару. Стратегія подвійного брендування вирішує проблему використання лише однієї торгової марки для запуску нового продукту. Після успішного запуску першого нового продукту материнською маркою, маркетологи зможуть в майбутньому випускати інші нові продукти під іншими назвами суб-брендів, щоб задовольнити різні потреби споживачів. Маркетологи можуть використовувати одну і ту ж материнську марку для представлення різних продуктів, щоб створити масштаб для бренду, і вони можуть чітко диференціювати різні пропозиції товарів під різними назвами суббрендів. Якщо компанія придбає бренд у іншої компанії, маркетолог може позиціонувати придбаний бренд як під-бренд під материнським брендом, якщо маркетолог досить широко визначив сферу діяльності материнського бренду та із сугестивною назвою материнської марки."
Бренд "Парасолька" використовується для забезпечення однорідності певних товарних ліній, групуючи їх під єдиною торговою маркою, роблячи їх більш ідентифікованими, а отже, підвищуючи їх товарність. Очікується, що всі продукти, що перебувають під однією корпоративною парасолькою (masterbrand забезпечує структуру та надійність інших продуктів корпорації), мають однакову якість та зручність користування (наприклад, Усі товари, що мають батьківську марку, повинні відповідати однаково високим стандартам якості)[6].
Фактори, які можуть визначати вплив брендингу парасольок, включають:
Різні теорії намагаються пояснити рішення та судження споживача під час придбання товару, що спричиняє успішну маркетингову стратегію.
Теорія категоризації базується на уявленні, що споживачі, як правило, класифікують товари, асоціюючи їх з брендами, та їхній минулий досвід із цими конкретними торговими марками (що зберігаються в пам'яті їх категорій), щоб уникнути початкової плутанини, спричиненої великим вибором продуктів, якими вони є представлені. Нова інформація про певні товари класифікується за різними розділами, такими як клас продукції (наприклад, напої) та торгова марка (наприклад Coca-Cola), а потім зберігається. Потім споживачі оцінюють якість продукції на основі минулого досвіду з продуктами бренду, а також власного капіталу бренду[7].
Ця теорія також пояснює популярність брендингу парасольок. Споживачі, як правило, оцінюють нові товари не тільки на основі позитивної власності бренду, але й того, чи концепція бренду відповідає їхній розширеній продукції[8]. Наприклад, припускаючи, що споживач мав задовільний досвід роботи з продуктами компанії, якщо Apple Inc. розроблятиме і продаватиме нову версію MacBook, споживачі вважатимуть її більш надійною та потенційно вищою якістю, ніж якщо Apple вироблятиме нову марку напою завдяки попередній лінійці продуктів Apple.
Теорія збіжності схем передбачає, що на зберігання нової інформації та пошук пам'яті головним чином впливають минулі очікування[9]. Схеми — це особисті когнітивні уявлення людини про навколишнє середовище, які спрямовують їх сприйняття, думки та дії. Схеми постійно змінюються, коли людина переживає і засвоює нову інформацію. Тим не менше, нова інформація спочатку оцінюється на основі існуючих схем. Пов’язуючи теорію зі споживчою оцінкою товарів, споживач вже має вже існуючі схеми з минулого досвіду роботи з певними торговими марками, і тому нові товари оцінюються на основі існуючої схеми (історії взаємодії, використання), яку споживач має з певною торговою маркою. Ця теорія цілком схожа на теорію категоризації; однак, теорія конгруентності схеми робить акцент на минулому досвіді споживача з брендом, на який впливає навколишнє середовище.
Упередженість підтвердження — це форма статистичної упередженості, що описує тенденцію шукати чи інтерпретувати докази способами, що підтверджують існуючі переконання[10]. Після того, як споживач створить перевагу одного бренду над іншими, будь-яка додаткова функція, яка може бути спільною для різних брендів, швидше за все, лише посилить попередні переваги споживача, змушуючи їх ігнорувати інші марки. Отже, позитивний власний капітал бренду може не настільки впливовим, якщо споживач вже має вже існуючі переваги бренду.
Брендинг парасольки став популярною маркетинговою практикою, що використовується компаніями через різні потенційні переваги. Така маркетингова практика може створити ефективність реклами завдяки зменшенню витрат на розвиток бренду[11]. Ця стратегія зменшує маркетингові витрати фірми завдяки асоціації споживачів та торгових марок, завдяки якій споживачі вже впізнають певні марки, роблячи нові товари легшими для ідентифікації[12]. Отже, вихід на ринок товарів, що продаються під парасолькою, є відносно недорогим, оскільки солідні бренди можуть скористатися минулими маркетинговими зусиллями. Крім того, компанія виграє від ефективності реклами, оскільки парасольковий брендинг зосереджений на просуванні одного бренду, а не кількох. Наприклад, Apple Inc. додає нові продукти (наприклад, Macbook Pro, Apple Watch) до своєї лінійки та вигоди від минулого маркетингу, оскільки споживачі використовують попередню інформацію, щоб зробити висновок про товар з однаковим найменуванням, що дозволяє Apple зосередитись на просуванні корпоративного бренду, а не кількох окремих брендів. Крім того, використання парасолькового брендингу не заважає компаніям застосовувати інші методи розширення торгової марки, що дозволяє їм залишатися гнучкими при маркетингових стратегіях[13]. Нарешті, успіх одного брендового продукту під парасолькою може призвести до інших продуктів під тим самим корпоративним парасольковим брендом завдяки позитивній власності бренду.
Основним ризиком використання парасолькового брендування є те, що це може призвести до невдалого просування нових продуктів, якщо компанія не має потужних акцій бренду. По-друге, досвід споживача щодо одного брендового продукту під парасолькою може вплинути на сприйняття ними інших продуктів та послуг, що підпадають під ту саму корпоративну парасольку, а також самого бренду. Отже, якщо один парасольковий фірмовий товар не задовольняє сподівання споживача, інші продукти, що продаються під тим же брендом, також, ймовірно, постраждають[14]. Таким чином, компанія може призвести до негативного власного капіталу (також відомого як розбавлення власного капіталу)[15]. По-третє, брендування парасольок вигідне лише при просуванні товарів, що мають відношення, за допомогою яких споживачі могли б впізнати бренд. Наприклад, торгова марка Starbucks асоціюється з продуктами, пов’язаними з кавою, і тому споживачі в основному розпізнаватимуть марку на продуктах, пов’язаних із конкретним ринком. Нарешті, канібалізація (зменшення обсягу продажів через введення нової продукції тією ж компанією) може призвести до того, що супутні товари вводяться під тим самим корпоративним брендом, оскільки внутрішня конкуренція продукту призведе до того, що споживачі вибиратимуть між продуктами тієї ж марки, затримуючись майбутні інвестиції у створення продукту тієї самої товарної лінійки під корпоративною парасолькою[16].
Starbucks Corporation, Virgin Group, Procter & Gamble, Unilever, Apple Inc. та The Coca-Cola Company — це приклади транснаціональних компаній, які використовують парасольковий бренд у деяких своїх товарних лінійках.
Starbucks Corporation (працює як кава Starbucks) — американська багатонаціональна кавова компанія, яка продає всю свою продукцію під торговою маркою. Деякі продукти, вироблені Starbucks, включають:
Virgin Group Ltd. — британська транснаціональна фірмова інвестиційна корпорація[20]. Virgin — один з найбільш визнаних брендів у світі, який використовував різні типи розширень брендів, включаючи брендування парасольок. Virgin має 33 відділення, які працюють під ім’ям Virgin; однак практика брендування парасольок спостерігається у їх галузевих торгових марок (наприклад, Virgin Drinks, яка була дочірньою компанією Virgin Group, яка продавала Virgin Cola та Virgin Vodka), включаючи:[21]
Повний список можна переглянути тут
Procter & Gamble (також відома як P&G) — американська транснаціональна корпорація, що пропонує широкий спектр споживчих товарів[22]. Хоча P&G створюють окремі торгові марки (наприклад, Pampers або Pantene), брендинг парасольок реалізований в межах окремих брендів[23]. Деякі окремі бренди, що належать P&G, включають:
P&G створює окремі бренди для різних товарних ліній, а потім впроваджує парасольковий бренд у межах цих брендів, щоб контролювати вигідні секції ринку. Ця стратегія дозволяє P&G утриматися від ризику пошкодити імідж корпоративного бренду через випуск невдалого продукту, оскільки бренди не взаємопов’язані[28].
Unilever — це британо-голландська транснаціональна компанія, яка постачає різноманітні споживчі товари. Подібно до Procter & Gamble, Unilever реалізує парасольковий брендинг в межах окремих брендів, які створює, включаючи:
Apple Inc. — американська багатонаціональна технологічна корпорація, яка розробляє та продає цілий ряд споживчих електронних товарів та послуг. Apple Inc. продає всю свою продукцію під торговими марками, включаючи:[33]
The Coca-Cola Company — це багатонаціональна корпорація, що виробляє різні напої. Корпорація також впроваджує парасолькове брендування в рамках окремих брендів для різних ароматизованих напоїв, включаючи:
Серед інших компаній, які впровадили парасольковий брендинг у своїй маркетинговій стратегії, є: Nivea (німецький бренд особистої гігієни)[42], Marriott (готельна компанія)[43] та FedEx (глобальна корпорація кур'єрської доставки)[44].