Розумні світлофори або інтелектуальні світлофори — це система контролю руху транспортних засобів, яка поєднує в собі традиційні світлофори з набором датчиків і штучним інтелектом для розумного маршрутизації транспортних засобів і пішоходів[1]. Вони можуть стати частиною більшої інтелектуальної транспортної системи.
Технологія розумних сигналів світлофора була розроблена в Університеті Карнегі-Меллона та використовується в пілотному проєкті в Піттсбурзі з метою зменшення викидів транспортних засобів у місті. На відміну від інших динамічних керуючих сигналів, які регулюють час і фазу світла відповідно до обмежень, встановлених у програмуванні контролера, ця система поєднує в собі існуючу технологію зі штучним інтелектом.
Сигнали взаємодіють один з одним і адаптуються до мінливих умов дорожнього руху, щоб скоротити час простою автомобілів. Використовуючи волоконно-оптичні відеоприймачі, подібні до тих, які вже використовуються в системах динамічного керування, нова технологія контролює номери транспортних засобів і вносить зміни в режимі реального часу, щоб уникнути заторів, де це можливо. Початкові результати пілотного дослідження обнадійливі: кількість часу, який автомобілісти витрачали на холосте світло, скоротилася на 40 %, а час у дорозі містом скоротився на 25 %.[2]
Компанії, що займаються розробкою інтелектуальних систем управління дорожнім рухом, включають BMW і Siemens[3], які представили свою систему мережевих ліхтарів у 2010 році. Ця система працює з технологією запобігання холостому ходу, якою оснащено багато автомобілів, щоб попередити їх про загрозу зміни світла. Це повинно допомогти автомобілям, які мають системи запобігання холостому ходу, використовувати їх більш розумно, а інформація, яку мережі отримують від автомобілів, повинна допомогти їм регулювати легкий час циклу, щоб зробити їх ефективнішими.
Новий патент, оприлюднений 1 березня 2016 року Джоном Ф. Хартом-молодшим, стосується «розумної» системи керування дорожнім рухом, яка «бачить» рух транспорту, що наближається до перехресть, і реагує відповідно до того, що потрібно, щоб максимально ефективно підтримувати потік транспортних засобів. Передбачаючи потреби транспортних засобів, що наближаються, а не реагуючи на них після того, як вони прибудуть і зупиняться, ця система має потенціал заощадити час автомобіліста, скорочуючи шкідливі викиди.
Румунські та американські дослідницькі групи вважають, що час, витрачений водіями на очікування зміни світла, можна було б скоротити більш ніж на 28 % завдяки введенню розумних світлофорів, а викиди CO2 можна було б скоротити на цілих 6,5 %[4].
Основне використання розумних світлофорів може бути частиною систем громадського транспорту. Сигнали можна налаштувати так, щоб вони відчували наближення автобусів чи трамваїв і змінювали сигнали на їхню користь, таким чином підвищуючи швидкість і ефективність екологічних видів транспорту.
Основним каменем спотикання на шляху широкого впровадження таких систем є той факт, що більшість транспортних засобів на дорозі не можуть спілкуватися з комп'ютерними системами, які міська влада використовує для керування світлофорами. Однак у дослідженні в окрузі Гарріс, штат Техас, про яке згадувалося вище, використовується проста система, заснована на сигналах, отриманих від мобільних телефонів водіїв, і було виявлено, що навіть якщо лише кілька водіїв увімкнули свій телефон, система все одно може для отримання достовірних даних про щільність трафіку. Це означає, що впровадження розумних світлофорів у всьому світі може розпочатися, як тільки розумна меншість транспортних засобів буде оснащена технологією для зв'язку з комп'ютерами, які контролюють сигнали, замість того, щоб чекати, поки більшість автомобілів отримають таку технологію. технології[джерело?].
У липні 2019 року в Університеті Калабрії (Unical) команда дослідників, які працюють для Unical та інноваційного Start Up SOMOS, провела перший експеримент зі світлофором, який регулюється на 100 % «підключеними» транспортними засобами, за допомогою звичайних комерційних смартфонів[5][6][7].
У Сполученому Королівстві у 2011 році у Свіндоні випробували світлофори, які змінювалися на червоні, коли відчували, що водій наближається, їде занадто швидко щоб перевірити, чи вони більш ефективні для зменшення кількості аварій на дорозі, ніж швидкість камери[8], які передували їм і які були вилучені згідно з рішенням ради у 2008 році. Ці вогні більше зосереджені на заохоченні автомобілістів дотримуватись закону, але якщо вони виявляться успішними, вони можуть прокласти шлях для впровадження більш складних систем у Великобританії.
На додаток до висновків румунських і американських дослідників, згаданих вище, вчені з Дрездена, Німеччина, дійшли висновку[коли?] що розумні світлофори можуть ефективніше справлятися зі своїм завданням без людського інтерфейсу[9].