Рудбекія трилопатева

Рудбекія трилопатева
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Айстроцвіті (Asterales)
Родина: Айстрові (Asteraceae)
Рід: Рудбекія (Rudbeckia)
Вид:
R. triloba
Біноміальна назва
Rudbeckia triloba

Рудбекія трилопатева[1] (Rudbeckia triloba) — це вид квіткових рослин із родини складноцвітих із численними жовтими квітками, схожими на ромашку. Він є рідним для центральної та східної частини Сполучених Штатів і часто зустрічається на старих полях або вздовж доріг. Культивується також як декоративна.

Морфологічна характеристика

[ред. | ред. код]

Багаторічник, до 150 см, кореневищний. Стебла від майже голих до ворсистих (волоски 1–2 мм). Листя: лопаті від яйцеподібних до підсерцевих або еліптичних (не лопатеві), краї пилчасті, верхівки від гострих до загострених, грані від ворсистих до смугуватих; базальні черешкові, 10–30 × 2–8 см, основи зрізані чи округлі до серцеподібних; стеблові черешкові чи сидячі, від яйцюватих до еліптичних, проксимальні, як правило, 3–5-лопатеві, 2–20 × 1.5–8 см. Одна або дві квіткові голови розміром 1–4 см. Філярії до 1.5 см (поверхні помірно ворсисті). Променеві квіточки в кількості 8–15; пластинки (віночки від жовтих до жовто-оранжевих з базальними темно-бордовими вкрапленнями) від лінійних до зворотно-ланцетних, 8–30 × 3–8 мм. Диски 8–15 × 10–20 мм. Дискові квітки 150–300+; віночки жовтувато-зелені при основі, інакше буро-пурпурні, 3–4 мм. Ципсели 1.9–2.8 мм; папуси до 0.2 мм[2].

Середовище проживання

[ред. | ред. код]

Середовища існування включають порушену землю, узлісся, чагарники, скелясті схили, а також уздовж доріг і залізниць[3].

Використання

[ред. | ред. код]

Культивування R. triloba широко культивується в садах і її легко вирощувати, якщо їй забезпечено сонячне світло та вологий ґрунт. Рослину слід регулярно обробляти, щоб стимулювати додаткове цвітіння, запобігти будь-якому небажаному самосіву або і те й інше[3][4].

Під час культивування у Великобританії рудбекія трилопатева отримала нагороду Королівського садівничого товариства за заслуги в саду[5][6].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Rudbeckia triloba // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Rudbeckia triloba. Flora of North America. efloras.org. Процитовано 06.07.2024.
  3. а б Rudbeckia triloba page. www.missouriplants.com.
  4. Rudbeckia triloba - Plant Finder. www.missouribotanicalgarden.org.
  5. RHS Plantfinder - Rudbeckia triloba. Процитовано 11.10.2018.
  6. AGM Plants - Ornamental (PDF). Royal Horticultural Society. 2017. с. 93. Процитовано 11.10.2018.