Технологічна система інновацій — це концепція, розроблена в рамках наукового напряму дослідження інновацій, яка пояснює природу та швидкість технологічних змін.[1] Технологічна система інновацій може бути визначена як «динамічна мережа агентів, що взаємодіють у певній економічній/промисловій сфері в рамках певної інституційної інфраструктури та беруть участь у створенні, розповсюдженні та використанні технологій».[2][3]
Цей підхід можна застосовувати на трьох рівнях аналізу: до технології як сфери знань, до продукту або артефакту, а також до набору взаємопов'язаних продуктів та артефактів, спрямованих на задоволення певної (суспільної) функції.[4] Особливо ефективно цей підхід застосовується для пояснення того, чому та як стійкі (енергетичні) технології розвивалися та поширювалися в суспільстві або, навпаки, не отримали належного розвитку.
Концепція технологічної системи інновацій була введена в рамках ширшої теоретичної школи під назвою підхід інноваційна система. Основна ідея цього підходу полягає в тому, що детермінанти технологічних змін не обмежуються лише окремими підприємствами або дослідницькими інститутами, а також включають ширші суспільні структури, в яких ці підприємства та інститути функціонують.[5][6]
Метою аналізу технологічної системи інновацій є дослідження розвитку певної технологічної галузі в термінах структур і процесів, які підтримують або перешкоджають цьому розвитку. Цей підхід має дві ключові аналітичні відмінності: він підкреслює важливість знань як джерела інновацій та акцентує увагу на системній динаміці.[7]
Компоненти системи технологічної інновації називаються структурами. Вони є відносно стабільними елементами системи і складаються з трьох основних категорій: Актори, інституції та технологічні фактори.[8][9]
↑B. Carlsson, R. Stankiewicz, On the Nature, Function, and Composition of Technological systems, Journal of Evolutionary Economics 1 (1991) 93-118.
↑S. Jacobsson, A. Johnson, The Diffusion of Renewable Energy Technology: An Analytical Framework and Key Issues for Research, Energy Policy 28 (2000) 625-640.
↑C. Freeman, The 'National System of Innovation' in historical perspective, Cambridge Journal of Economics 19 (1995) 5-24.
↑M.P. Hekkert, R.A.A. Suurs, S.O. Negro, S. Kuhlmann, R.E.H.M. Smits, Functions of Innovation systems: A new approach for analyzing technological change, Technological Forecasting & Social Change 74 (2007) 413-432.
↑Edquist, C. (1997). Institutions and organizations in systems of innovation. Systems of Innovation - Technologies, Institutions and Organizations. Pinter, London.