Системне упередження

Системне упередження, системні відхилення (англ. systemic bias, institutional bias[1]) — властива процесу тенденція підтримувати одну зі сторін, віддавати переваги окремим результатам. Термін є неологізмом і належить до соціальних (людських) систем, схоже явище в технічних системах називається систематичною похибкою. На відміну від випадкових помилок, у разі системної упередженості необ'єктивність допускається на користь однієї зі сторін. Класичними прикладами системної упередженості є дискримінації: сексизм, расизм, гомофобія, ейблізм, ейджизм та інші утиски вразливих груп на рівнях від увнутрішненого до інституційного. Системні упередженості породжують нерівності і порушення прав людини, тож з ними борються: наприклад, квотуванням для вразливих груп (як частиною позитивної дискримінації), національними гендерними політиками (гендерний мейнстримінг).

Приклади

[ред. | ред. код]

Наприклад, можна припустити, що при організації поетичного конкурсу найкращими кандидатами в журі будуть переможці цього конкурсу минулих років. Але в такому разі члени журі можуть свідомо чи несвідомо керуватися не тільки своєю оцінкою поетичної майстерності конкурсантів(-ок), а й приналежністю до їх кола, такими критеріями, як чи поділяють конкурсант(к)и з ними спільні цінності, чи мають схожі погляди на поезію чи загальнополітичні питання, члени журі можуть брати до уваги релігію, колір шкіри, місце народження учасників(-ць), що в підсумку може призвести до упередженості у виборі переможця (переможниці) поетичного конкурсу.

Протидія

[ред. | ред. код]

У деяких країнах діють програми, спрямовані на подолання системної упередженості — так, у США діє програма «Affirmative action» («Позитивна дія»), яку можна визначити як «компенсаційну, або позитивну, дискримінацію»[2][3], відповідно до якої традиційно дискриміновані (наприклад за расовими, гендерними ознаками) групи отримують переваги при прийомі на роботу. В Індії діють програми «Scheduled castes» і «Scheduled tribes», що встановлюють квоти представників(-ць) різних каст і племен в органах державної влади.

Боротьба з сексизмом як системною упередженістю передбачає гендерні квоти для жінок у владні структури та на ринку праці, розширення батьківських обов'язків для чоловіків (декрети), подолання гендерних стереотипів (наприклад, розробка гендерно-чутливих стандартів медіа), феміністичні мовні реформи.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Переклад англійського терміна «systemic bias» не є усталеним в українській літературі. Можливі також варіанти перекладу «системний ухил», «систематичні упередження», «системні спотворення», «систематична необ'єктивність»
  2. 20action & st_translate = 1 «Стаття affirmative action»[недоступне посилання з липня 2019] у словнику «Лінгво»
  3. c / m.exe? a = phr & s = Affirmative% 20action & l1 = 1 & l2 = 2 «Стаття affirmative action» у словнику «Мультитран»

Посилання

[ред. | ред. код]