Тейран I

Тейран I
зображення Тейрана на статері 275/276 р. н. е.
Народився3 століття
Помер279
КраїнаБоспорська держава
Стародавній Рим
Діяльністьмонарх
Титулцар Боспору
Термін275—278/279 роки
ПопередникРескупорід V
НаступникФофорс
Хедосбій
РідТиберії Юлії
БатькоРескупорід V
У шлюбі зЕлія
Діти2 сина?

Тиберій Юлій Тейран I (*Τιβέριος Ἰούλιος Τειρανης, д/н —278/279) — цар Боспору в 275278/279 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Тиберіїв Юліїв. Молодший син боспорського царя Рескупоріда V (IV). Відомо замало. У 275 або 276 році після смерті середнього брата Сингеса став новим співправителем батька. Продовжив традицію, за якою виключив з тронного імені почесні епітети Філоцезар і Філоромеос, що було пов'язано з залежністю від герулів і боранів, германських племен, — ворогів Римської імперії.

У 276 році, під час або вже після смерті Рескупоріда V, виступив проти готів або боранів, яким завдав рішучої поразки. Про місце та перебіг битви нічого невідомо: напевне їх було дві — морська (біля узбережжя Криму), інша — на суходолі.

Перемогам було надано сакральний характер: йдеться в написі на постаменті пам'ятника (знайдено в Керчі) «богам небесним, Зевсу і Гері Рятівнікам», де перемога дорівнюється порятунку держави. В ньому згадано імена і посади багатьох справжніх і колишніх царедворців, організованих в особливу сакральну колегію арістопілитів, присвячену Зевсу і Гері.

Вважається, що від цього часу загроза з боку варварів значно зменшилася. Це також було пов'язано з подоланням кризи в Римській імперії за часів імператора Авреліана, який завдав германцям низку важких поразок.

Ім'я Тейрана згадується на численних монета — ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΤΕΙΡΑΝΟΥ, які за його правління значно зменшили вміст срібла й бронзи, збільшивши наповнення міддю. Водночас саме Тейран I зовнішніми успіхами заклав основи нового тимчасового відродження Боспорського царства. Саме він у 275 році відновив карбування боспорської монети.

Ймовірно було повалено у 278 або 279 році шваґром (або братом) Хедосбієм.

Родина

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Ременников А. М. Борьба племен Северного Причерноморья с Римом в III веке. М., 1954
  • Revue des études grecques, tome IV, 1891, Ernest Leroux Éditeur, Paris, 1891, p. 325.
  • Лавров В. В. Готы и Боспор в III в. н.э. // Античный полис. Проблемы социально-политической организации и идеологии античного общества, СПб., 1995, с. 112—122
  • http://www.angelfire.com/ego/et_deo/bosphore.wps.htm
  • Монети Тейрана I[недоступне посилання з травня 2019]