Поняття трисектриси може використовуватись у двох значеннях:
Трисектриса кута — один з двох променів, що виходить з вершини деякого кута і ділить його градусну міру у відношенні 1: 2. Будь-який кут має дві трисектриси, які ділять його на три рівні частини.
Поняття трисектриси виникло ще в Стародавній Греції при намаганні вирішити задачу на трисекцію кута.
Задача на трисекцію кута формулюється наступним чином: тільки за допомогою циркуля та лінійки без поділок поділити даний кут на три рівні частини. Як було доведено в 19 столітті, ця задача в загальному випадку, поряд з двома іншими задачами давнини про квадратуру круга та подвоєння куба, не має розв'язку у її початковому формулюванні.
Задачу трисекції кута за допомогою тільки циркуля та лінійки можливо вирішити лише для деяких певних кутів (наприклад, 67.5o, 90o, 108o, 135o, 180o та ін.). Але в загальному випадку вона може бути вирішена при застосуванні інших додаткових засобів, наприклад, лінійки з позначками, деяких спеціальних кривих або спеціальних інструментів (транспортир, томагавк).
Приклади трисектрис:
Одна з властивостей трисектрис кутів трикутника стверджує, що точки перетину суміжних трисектрис кутів довільного трикутника є вершинами рівностороннього трикутника. (теорема Морлі).[1]
В геометрії трисектриса — це крива, за допомогою якої довільний кут можна розділити на три рівних частини.
Існує безліч таких кривих, і методи, що використовуються для побудови трисектриси кута, відрізняються залежно від кривої.
Найдавніші приклади трисектриси були відомі з часів античності, включно з трисектрисою Гіппія та спіраллю Архімеда, обидві з цих кривих також є сектрисами.
Найбільш відома трисектриса Маклорена, яка часто наводиться в літературі як стандартний приклад для трисектриси. Її алгебраїчне рівняння:
Деякі трисектриси:
Спорідненим поняттям є сектриса — це крива, яку можна використовувати для поділу довільного кута на будь-яке ціле число частин.
Приклади:
{{cite web}}
: Зовнішнє посилання в |website=
(довідка)
{{cite web}}
: Зовнішнє посилання в |website=
(довідка)
{{cite web}}
: Зовнішнє посилання в |website=
(довідка)
{{cite book}}
: Перевірте значення |isbn=
: недійсний символ (довідка)