ArcInfo

ArcInfo (официално наричана ARC/INFO) е пълнофунционална географска информационна система. Нейният създател е американската фирма ESRI и ArcInfo носи най-високата степен на лиценз (и съответно функционалност) от серията продукти ArcGIS Desktop. В първоначалния си вид, тя е представлявала програма с команден интерфейс. Командните възможности сега са достъпни и чрез графичния интерфейс на програмния продукт ArcGIS Desktop.

Първата версия на ARC/INFO е била стартирана през 1982 г. на миникомпютри и както твърдят от ESRI, това е първата модерна ГИС. Когато операционните системи се разделили на Unix и Windows базирани, ESRI продължили да поддържат ARC/INFO и за двете платформи. Бил е създаден дори подвариант на ARC/INFO, който е издаден с под името PC ARC/INFO for DOS през 1987 г. и по-късно издаден и за Windows. Програмата все още съществува във вид на команди в приложението за команден ред на ArcGIS.

Освен че предлага пълен пакет от ГИС инструменти и техники за обработка на информация, ARC/INFO притежава и собствен macro език ARC Macro Language (AML). Това позволява на потребителите да пишат по-дълги редове с програмен код, което позволява създаването на комплексни моделиращи инструменти и автоматизация на процесите.

Вследствие от това, че е започнал да се развива като продукт с команден интерфейс и последвалото внедряване на първия продукт на ЕСРИ с графичен интерфейс (ArcView) през 1992 г., че има значително различие в използването на продукта с команден интефейс на различните инструменти в ArcInfo. Много потребители, които са свикнали с версията на команден интерфейс все още я използват заради скоростта и големият набор от инструменти които предлага, като в същото време използват и графичния интерфейс на ArcGIS. Много по-млади потребители, обаче никога не са виждали командният вид на програмата, нито са подозирали за съществуването и. В допълнение към това, някои от тях откриват че благодарение на AML ArcInfo подобрява скоростта на времето за извършване на определени процеси и скриптиране, като е по-бърза от варианта си с графичен интерфейс – ArcGIS, който използва програмния език Visual Basic.

С версия 7.0 на ARC/INFO, ESRI претърпяват една основна проямна в ГИС продуктовата си фамилия, когато пуснат на пазара ArcGIS версия 8.0 през 1999 г. С това главният продукт ARC/INFO престава да бъде отделен продукт и в преименуван на ArcInfo. Цялата му функционалност продължава работи с лицензната версия ArcInfo за ArcGIS, а workstation версията на ArcInfo все още се развива за Unix-базирани платформи.

Информация за продукта

[редактиране | редактиране на кода]

Най-актуалната версия е на ArcInfo (9.3.1), която е достъпна само с пакета ArcGIS Desktop. Името „ArcInfo” сега се отнася до ниво на функционалност и лиценз във фамилията от продукти на ArcGIS пакета.

ArcInfo функционалност

[редактиране | редактиране на кода]

С ArcInfo могат да се:

  • Създават мощни модели за геообработка, за откриване на взаимовръзки и тенденции, да се анализират и интегрират данни;
  • Извършват анализи за векторно припокриване и близост, както и статистически анализи;
  • Генерират събития по линейни обекти и да се припокриват събития с обекти;
  • Конвертират данни от и към голям брой формати;
  • Създават комплексни модели на данните и анализите, както и скриптове за автоматизиране на ГИС процесите;
  • Публикуват картографски карти, използвайки техниките за представяне, проектиране, печат и управление на данните.
  • ESRI, 1999. Understanding GIS—The ARC/INFO method. Environmental System Research Institute, Inc., 602 p. ISBN 978-1-879102-01-9
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата ArcInfo в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​