Джоузеф Пентланд

Джоузеф Пентланд
Joseph Barclay Pentland
ирландски изследовател
Роден
1797 г.
Починал
12 юли 1873 г. (76 г.)
ПогребанВеликобритания

Националност Ирландия
Учил вПарижки университет
Научна дейност
ОбластГеография
Джоузеф Пентланд в Общомедия

Джоузеф Баркли Пентланд (на английски: Joseph Barclay Pentland) е ирландски географ, естествоизпитател, пътешественик.

Роден е през 1797 година в Балибоуфи, графство Донигал, Северна Ирландия. Завършва средното си образование в Арма, след това учи естествени науки в Парижкия университет и работи с Жорж Кювие.

От 1825 до 1839 извършва комплексни географски изследвания в Боливия, като в последните години от пребиваването си там (1836 – 1839) съчетава дейността си с тази на британски консул в страната. Освен в Боливия Пентланд работи и в Еквадор, Перу и Чили. Той е един от първите европейци, събрали през 1826 – 1828 материали за флората на Централноандийската Пуна, за езерото Титикака, за общото направление, очертанията и върховете в Западните и Източните Кордилери между 10° ю.ш. и тропика на Козирога. Пентланд поддържа тесни връзки с видните естествоизпитатели по това време Чарлз Дарвин и Уилям Бъкланд.

Близо 15-годишните си изследвания в Андите Пентланд описва в книгата си „Общ вид и физическа конфигурация на Боливийските Анди“, Лондон, 1835.

Умира на 12 юли 1873 в Лондон на 76-годишна възраст.

Неговото име носят:

  • кратер Пентланд на Луната;
  • минерал пентландит.
  • Магидович, И. П., История открытия и исследования Центральной и Южной Америки, М., 1965, стр. 364.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Joseph Barclay Pentland в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​