Част от серията статии за |
ЛГБТ |
---|
ЛГБТ уики категория |
Психология |
Общност |
Култура |
Изследвания и дискурси |
ЛГБТ история |
Анти-ЛГБТ дискриминация |
Законодателство |
ЛГБТ Категория |
Куиър изследванията[1][2] (от английски: queer stuies, queer – куиър) или известни още жаргонно на български с транслитерирания от английски вариант куиър стъдис са комплекс от изследвания, касаещи сексуалната ориентация, сексуалните малцинства и джендър идентичносстта. В някои случаи и остаряло куиър изследванията биват наричани науки за сексуалната ориентация. Те са основно свързани с куиър (ЛГБТ) проблематиката, но засягат и се интересуват и от други теми. Други наименования на дисциплината на английски език са Sexual Diversity Studies (изследвания на сексуалното многообразие), Sexualities Studies (изследвания на сексуалността) или LGBTQ Studies (ЛГБТК изследвания, като „к“ е за questioning, тоест за онези, които не са се самоопределили).
Оригинално центрирани около ЛГБТ историята и литературната теория, полето се разширява за да включи академичното изучаване на въпроси повдигани от биологията, социологията, антропологията, история на науката, философията, психологията, политическата наука, етиката и други полета на изследване на идентичността, живота, историята и възприемането на куиър хората.
Според Харвард Градският университет на Ню Йорк е първият, който е включил университетска програма по гей и лесбиан изседвания през 1986.[3][4] А първият бакалавърски курс в САЩ върху ЛГБТК изследвания е от още по-рано – Калифорнийски университет, Бъркли – през 1970.[5]
В областта съществуват постоянно нарастващ брой университетски курсове и програми (с университетски степени), в НБУ курс с названието Сексуални идентичности[6] е преподаван, макар че той може да се впише по-скоро в джендър изследванията. В САЩ куиър понякога са minor степен към бакалавър или магистратура по джендър изследвания или изследвания на жените.[7] На някои места дисциплината се нарича науки за сексуалното различие. През юни 2009, Харвардския университет огласи, че ще установи финансово осигурено място за ЛГБТ изследвания.[8] Вярвайки, че постът ще бъде „първото преподавателско професорско място от този вид в страната“,[9] президентът на Харвард Дрю Г. Хауст нарича тази стъпка „важно събитие.“[10] Субсидиран от $1.5 милиона, дарение от членове и поддръжници на Партийния комитет на гей и лесбийките в Харвард,[11] професурата по джендър и сексуалност е запазена за Ф. О. Матисен, харвардския американски изследвател и литературен критик, който оглавява бакалавърската програма по история и литература. Харвардския борд на надзираващите членове казва „Това е изключителен момент в харвардската история на това бързо разрастващо се поле... И заради водещата роля на Харвард в академията и света, този дар ще даде продъжителен поргрес към по-включващо общество.“[12]
Лесбиан и гей изследванията, произхождат от 70-те на 20 век с публикации на няколко „начални работи върху гей историята.“[13] Вдъхновени от афроамериканските изследвания, изследванията на жените и подобни идентичностно базирани академични полета, началното ударение е върху „разкриване на потисната история на живота на гей и лесбийките“, също успява да си проправи път към литературните департаменти, където се набляга върху литературната теория. Куиър теорията скоро се развила, поставяйки на изпитание социално конструираните категории на сексуалната идентичност.[14]
Сред основоположниците на науките за сексуалната ориентация са Мишел Фуко, Андрю Джеферс, Джудит Бътлър, Алън Брей, Дейвид Халперин, Одри Лорд, Джон Бозуел, Ив Козофски Седжуик и Джудит Халберстайм.
В същото време трябва да се отбележи, че куиър науките, изследователски се изместват и като наименование и като фокус към джендър изследванията и чистите ЛГБТ изследвания в последните години.
Учените в областта разглеждат ЛГБТ хората (а често и другите сексуални малцинства) като част от т.нар. „категория на Другия“, и целят да дадат възможност на тази обществена група, да промени социалните нагласи и култура. Основен акцент в науките за сексуалната ориентация се поставя върху обединяването на теория и практика с множество програми насърчаващи работата в полза на общността, общностната ангажираност и активизъм в допълнение към академичните четения и проучвания.
Основните научни похвати в дисциплината включват:
Науките за сексуалната ориентация не бива да бъдат бъркани с куиър теорията, която е аналитично гледище в тези науки, концентрирано в областта на литературните изследвания и философията.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Queer studies в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |