За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Организация за африканско единство | |
Разрастване на ОАЕ по периоди | |
Информация | |
---|---|
Акроними | ОАЕ |
Тип | регионална организация |
Основана | 25 май 1963 г. |
Закрита | 9 юли 2002 г. |
Наследник | Африкански съюз |
Седалище | Адис Абеба |
Организация за африканско единство в Общомедия |
Организацията за африканско единство (ОАЕ) (на английски: Organization of African Unity, OAU) е една от най-големите регионални международни организации, обхващаща почти всички държави в Африка (с изключение на Мароко).
Организацията е учредена на 25 май 1963 г. в столицата на Етиопия – Адис Абеба, където се помещава и нейното седалище.
На 8 юли 2002 г. ОАЕ е преобразувана в Африкански съюз по подобие на Европейския съюз.
Организацията за африканско единство има две основни цели:
Създаден е Освободителен комитет за подпомагане на движенията за независимост и за отстояване на интересите на държавите, постигнали независимост. Неутралитетът на съюза при международни спорове е разбираем на фона на опасностите, породени от Студената война.
Други цели на Организацията за африканско единство:
Скоро след постигането на независимостта си много африкански държави изразяват нарастващо желание за по-голямо единство на континента. Не всички обаче са на едно мнение как да се постигне това единство. Така се стига до разделяне на две групи с различни виждания:
Някои от първоначалните дискусии се провеждат в Саникуели, Либерия. Спорът се решава, когато етиопският император Хайле Селасие I кани двете групи в Адис Абеба, където впоследствие се установява и централното управление на ОАЕ. Хартата на организацията е подписана от 32 независими африкански държави.
До разпускането на ОАЕ в нея членуват 53 от общо 54 африкански държави; Мароко напуска организацията на 12 ноември 1984 г., след признаването на Сахарската арабска демократична република като официално правителство на Западна Сахара през 1982 година.
Организацията не се приема достатъчно сериозно от трети страни заради ограничените си правомощия. Тя привежда в действие решенията си трудно, а липсата на въоръжени сили прави всякакви интервенции от нейна страна изключително трудни. Гражданските войни в Нигерия и Ангола продължават години и ОАЕ не може да направи нищо, за да ги спре.
Политиката за ненамеса в делата на държавите членки също ограничава ефективността на организацията. Пример за това са нарушения на човешките права както в Уганда през периода на управление на Иди Амин между 1971 и 1979 г., когато ОАЕ се оказва безсилна да спре нарушенията.
Бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан хвали организацията за това, че е обединила всички африканци. Въпреки това за 39-годишното си съществуване ОАЕ получава критики, че е направила твърде малко за опазването на правата и свободите на африканските граждани от собствените им политически лидери и дори бива наричана „Клубът на диктатора“.
В някои аспекти ОАЕ се оказва успешна. Много от нейните членове са членове и на ООН и се подкрепят взаимно за защита на африканските интереси, особено по отношение на проточилия се колониализъм.
Пълно единство е било невъзможно да се постигне поради постоянните разделения вътре в ОАЕ. Бившите френски колонии, все още зависими от Франция, формират групата „Монровия“, а има и още едно разделение, породено от Студената война: фракцията с водач Феликс Хуфуе-Боани от Кот д'Ивоар подкрепя капиталистическия блок, оглавяван от САЩ, а фракцията, предвождана от Кваме Нкрума, подкрепя социалистическия блок, ръководен от СССР. Разделенията в ОАЕ затрудняват постигането на единство и предприемането на ефективни действия срещу вътрешните конфликти в отделните африкански държави.
Все пак ОАЕ играе основна роля в премахването на колониализма и управлението на малцинствата в Африка. Организацията е предоставяла оръжие, подготовка и военни бази на колонизираните нации, борещи се за независимост. Групи като Африканския национален конгрес и Панафриканския конгрес, борещи се с апартейда, както и Африканския национален съюз на Зимбабве и Африканския народен съюз на Зимбабве, борещи се за независимостта на Южна Родезия, са били подпомагани от Организацията за африканско единство. Африканските пристанища са били затваряни за южноафриканското правителство, а на южноафрикански самолети е било забранявано да летят във въздушното пространство на останалата част от континента. ОАЕ убеждава ООН да изключи Република Южна Африка от Световната здравна организация.
ОАЕ си сътрудничи с ООН за справяне с проблема с бежанците. С тази цел се създава и Африканската банка за развитие за икономически проекти, целящи да направят Африка по-стабилна финансово. Въпреки че всички африкански държави са успели да извоюват независимостта си, за тях е трудно да станат напълно независими от бившите си колонизатори. Те продължават да разчитат на тях за икономическа помощ, което най-често довежда до заеми с големи лихви и задължението да им продават продукти на ниски цени.
След отхвърлянето на колониалната зависимост някои африкански държави са изпитвали влияние от страна на САЩ и СССР, например в осигуряването на помощ под формата на технологии и хуманитарни работници. Въпреки че е била полезна за африканските държави, подобна външна помощ често е била приемана с недоверие и невинаги е прилагана изцяло в интерес на бившите колонии.
Автономни специализирани агенции, работещи под егидата на ОАЕ:
Последните три работят най-вече в посока въвеждането на единна африканска валута.
Включени са и извънредни срещи.
Портал „Африка“ съдържа още много статии, свързани с Африка. Можете да се включите към Уикипроект „Африка“. |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Organisation of African Unity в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |