Стъкло (филм, 1958)

Стъкло
Glas
РежисьориБерт Хаанстра
ПродуцентиБерт Хаанстра
СценаристиБерт Хаанстра
МузикаПим Якобс
ОператорЕдуард ван дер Енден
РазпространителДжордж К.Артър-Го Пикчърс
Жанрдокументален филм
Премиера1958
Времетраене11 минути
Страна Нидерландия
Езикхоландски
Цветностцветен
Външни препратки
IMDb
Стъкло в Общомедия

„Стъкло“ (на нидерландски: Glas) е нидерландски документален филм от 1958 година. Той е първият холандски филм, удостоен с Оскар и се счита за един от най-влиятелните филми в историята на кинематографията, като се преповава в холандските, белгийските и американските киноакадемии.

История на създаването

[редактиране | редактиране на кода]

Предистория на създаването на филма е една 25-минутна рекламно- обучителна лента на име „Разговор за стъклото“, заснета по-рано през 1958 година по заявка на една фабрика за производство на стъкло. Комичен инцидент, свързан с разбиването на бутилки на поточната линия, на който свидетел става режисьора Берт Хаанстра, му подсказва сюжета и той се обръща към правителството с молба за финансиране.

Сюжета на филма е насочен към работата на производителите на стъкло. Самият режисьор определя жанра като „експериментална кинопоема“, а движенията на стъкларите сравнява с танц, под музикалния съпровод на джазовия квартет на Пим Якобс, който редува ускоряване на темпото с по-бавна музика. Силно издържан е хумористичния тон в кадрите с поточната линия, където поради техническа неизправност, бутилките започват да се разбиват една в друга докато не се намесва човешка ръка. Това е една алегория на конфликта между индустриализацията и традициите.

Имайки предвид доста ограничения формат на филма, критиците оценяват с висока оценка произведението.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Стекло (фильм)“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​