Фиорета Горини

Фиорета Горини
метреса на Джулиано де Медичи и майка на папа Климент VII
Вероятен портрет на Фиорета от Сандро Ботичели в Портрет на млада жена, ок. 1475 г., Палацо Пити, Флоренция
Родена
Антония Горини
Починала
неизв.
Семейство
РодМедичи
БащаАнтонио Горини
Майканеизв.
Съпругняма
Джулиано де Медичи
ПартньорДжулиано де Медичи
ДецаКлимент VII
Фиорета Горини в Общомедия

Фиорèта Горѝни или дел Читадѝно (на италиански: Fioretta Gorini o del Cittadino; * XV век, Флоренция, Флорентинска република; † ?, пак там) е метреса на Джулиано де Медичи, от когото ражда Джулио Дзаноби де Медичи, бъдещ папа Климент VII.

Може би е дъщеря на Антонио Горини, по професия производител на брони.[1] „Фиорета“ е галеното ѝ име, а името ѝ е Антония, известна като „Антониета“.[2] Името ѝ е известно от рядък източник – дискусията на Пиерачини дали то е Фиорета Горини или Фиорета дел Читадино.

Фиорета ражда син на 26 май 1478 г. след убийството на любовника й Джулиано де Медичи, намушкан с кинжал от убийци в заговора на Паци на 26 април. Детето е кръстено Джулио Дзаноби на 27 май, а негов кръстник е вероятно Антонио да Сангало Стари, на когото е възложено да се грижи за него до 7-годишна възраст. Фиорета очевидно умира рано и Джулио израства с чичо си Лоренцо Великолепни.

Фиорета и Джулиано не са законно женени, но през 1513 г. е използвана вратичка в каноничното право, за да се обяви, че родителите на бъдещия папа са сгодени per sponsalia de presenti и така детето е обявено не за извънбрачно, а за законнородено. Това става по нареждане на друг представител на династията Медичи – папа Лъв X,[3] племенник на Джулиано. Твърди се, че родителите на Джулио всъщност са сключили таен брак, но това най-вероятно се дължи на желанието да се запази репутацията на детето.

За нея не се знае нищо повече. Споменава се, че е живяла в Борго Пинти в къщата на Сангало, но не е ясно дали е живяла там преди раждането на детето. Най-вероятно не, тъй като се споменава, че в къща № 64 в Борго Пинти е сградата на бившия манастир „Сан Силвестро“, пред двореца, където е живял Антонио Горини, бащата на Фиорета. В тази сграда има паметна плоча, че в нея е роден бъдещият римски папа: „В тази къща е роден през 1477 г. от Джулиано де Медичи и Фиорета дел Читадино, каруцар, Джулио, който през 1523 г. става папа с името Климент VII“. На плочата има две неточности: рождената година на папата (1477 вместо 1478 г.), и професията на дядо му по майчина линия („каруцар“ вместо „производител на брони“).[4]

Фиорета Горини в изкуството

[редактиране | редактиране на кода]
Андреа дел Верокио, Дама с букет, Флоренция, Музей Барджело, около 1475 г.

Фиорета Горини в масовата култура

[редактиране | редактиране на кода]
  • Италианският мюзикъл „Принцът на младостта“ (Il principe della gioventù), посветен на любовната история между Фиорета и Джулиано и на Заговора на Паци.
  • В италианско-британския драматичен телевизионен сериал „Медичите“ (Medici: Masters of Florence) (2016 – 2019), в ролята на Фиорета е италианската актриса Киара Баскети.
  1. Giuliano de' Medici. // Архивиран от оригинала на 2016-10-29. Посетен на 2023-03-19.
  2. Gaetano Moroni, Dizionario di erudizione storico-ecclesiastica da S. Pietro sino ai nostri..., vol. 14. Посетено на 19 март 2023
  3. The Cardinals of the Holy Roman Church — Biographical Dictionary. Посетено на 24 април 2009. Архивирано на 21 юни 2009 г.
  4. Una targa alquanto imprecisa sulla casa natale di papa Clemente VII dei Medici // Посетен на 2023-3-19.
  5. Carlo Montresor, Monografia d'arte. Botticelli, ATS Italia, 2010, с. 42
  6. (англ.)Leonardo Da Vinci’s Ginevra de’ Benci, or Fioretta Gorini? Or Caterina, his mother? Архив на оригинала от 2016-02-06 в Wayback Machine.
  • Carlo Montresor, Monografia d'arte. Botticelli, ATS Italia, 2010
  • Rita Stefanelli Sciarpetti, Giuliano de' Medici. Una vita breve e due grandi amori. Edizioni del Faro, 2019
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Fioretta Gorini в Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​