Херон

Херон Александрийски
Ἥρων ὁ Ἀλεξανδρεύς
древногръцки инженер
Роден
около 10 г.
Починал
около 75 г. (65 г.)
Техника
ОбластМашинно инженерство, геодезия
Публикации„Пневматика“
„Аутоматопойетика“
„Диоптра“
ИзобретенияПарна машина, машина, задвижвана с вятър
Научна дейност
ОбластГеометрия, оптика, механика
Публикации„Метрика“, „Механика“
Херон Александрийски в Общомедия

Херòн Александрийски (на старогръцки: Ἥρων ὁ Ἀλεξανδρεύς) е древногръцки изобретател, физик и математик, живял в Александрия, Египет, през 1 век сл. н. е. Времето му на живот се приписва на втората половина на 1 век на основание, че той дава като пример лунното затъмнение от 13 март 62 г. сл. н. е. Подробностите от живота му са неизвестни. Предполага се, че е работил в александрийския Музейон. Много от книгите на Херон са запазени до наши дни и са основен източник за познанията в областта на математиката и физиката в Древен Египет и Вавилония.

Херон се смята за един от най-великите инженери в цялата история на човечеството. Той е първият, който изобретява автоматични врати, автоматичен куклен театър, автомат за стоки, бързострелен самозареждащ се арбалет, парна турбина, автоматична декорация, устройство за измерване на дължината на пътищата (древен одометър) и др. В една от книгите му е описана първата известна парна машина и първата машина, задвижвана с вятър. Херон създава първите програмируеми устройства: вал с щифтове, с навито на него въже.[1]

Рисунка на Херонов двигател

Книгите, оцелели до наши дни, за които се приема, че са написани от Херон са:

  • Пневматика, описание на различни устройства, работещи с въздух, пара или вода под налягане. Сред тях са Хероновият двигател, наричан още еолопилът на Херон, първият известен монетен автомат, воден орган, водни часовници и други.
  • Аутоматопойетика, описваща механични и пневматични устройства, имитиращи чудеса в храмовете – отваряне и затваряне на врати, статуи, изливащи вино, и други.
  • Механика се основавава на работите на Архимед и е запазена само на арабски. Тя включва теория на движението и равновесието, както и методи за повдигане на тежки предмети с механични устройства.
  • Метрика е сборник с правила и формули за изчисляване на площта на равнинни фигури, околната повърхност и обема на тела и за разделяне на площта на фигури на части с определено съотношение. В тази книга е включена и Хероновата формула за изчисляване на лицето на триъгълник по дължината на неговите страни, както и итеративни методи за изчисляване на квадратен корен.
  • Диоптра включва описание на някои геодезически методи, както и на устройствата одометър и диоптра, уред, подобен на съвременния теодолит.
  • Белопоеика описва различни бойни машини.
  • Катоптрика се занимава с разпространението на светлината, отражението и използването на огледала.

От книгите Геодезия и Геопоника са запазени само отделни фрагменти. Понякога на Херон се приписват и книгите Геометрия, Стереометрика, Мензура, Хейробалистра и Дефиниции, но днес преобладава мнението, че това са по-късни компилации, основаващи се на неговите работи.

Илюстрации на изобретения на Херон в ГСЕ: 1—пожарна помпа;
2—парна машина (парата от котела, влизаща в топката, излиза през две противоположни тръби и кара топката да се върти); 3—сифон;
4—автоматична машина за отваряне на вратите на храма.
Автомат с фигура на Бакхус, разпределяща вино и мляко в малък храм. Фигурата е свързана със скрити контейнери за вино и мляко чрез невидими тръби, които позволяват на виното и млякото да текат в жезъла на Тирс през отвора на клапани. Чертежът показва камерите на съда, линиите и клапаните.
Автоматични храмови врати: когато се запали огън на олтара E, въздухът, разширявайки се, дестилира вода от топката P в съда M и вратите се отварят; когато олтарът изстине, в него се образува намалено налягане, водата се връща обратно в P и вратите се затварят.
Сифон с постоянен и регулируем поток
Съвременна реконструкция на олтарен духов орган, задвижван от вятърно колело [2]
Хипотетична реституция на оригиналната фасада на Сант'Алесандро, Лука (по-ниска и в червено) – пропорции на равнобедрен триъгълник в съотношение 15:13
Цветен чертеж на голямо оръдие
Цветен чертеж на малко оръдие
Хидравличен апарат на пеещи изкуствени птици
  1. Roman Glory. Древние открытия: Удивительные машины // 2014-06-01. Архивиран от оригинала на 2020-01-20. Посетен на 2018-02-05. (на руски)
  2. W. Schmidt – Herons von Alexandria Druckwerke und Automatentheater, гръцки и немски, 1899 г. (Heronis Alexandrini opera I, Reprint 1971), стр. 205, фиг. 44; вж. въведение стр. XXXIX.
  1. Храмов Ю. А. – Герон Александрийский (Heronus Alexandrinus) // Физики : Биографический справочник / Под ред. А. И. Ахиезера. — Изд. 2-е, испр. и доп. — М. : Наука, 1983. — С. 81. — 400 с. — 200 000 экз.
  2. Шаль, МишельИсторический обзор происхождения и развития геометрических методов/От Герона до Птоломея/ДО. М., 1883 г. Гл. 1, n. 16 в Викитеке.
  3. Гаврильчик М. В., Смирнова Г. С. – Задачи неопределённого анализа у Герона Александрийского. Историко-математические исследования, 6(41), 2001, с. 319—329.
  4. Зверкина Г. А. – О трактате Герона Александрийского „О диоптре“. Историко-математические исследования, 6(41), 2001, с. 330—346.
  5. Щетников А. И. – Формула Герона: читаем древний математический текст // Математика. — 2006. — № 20 (610). — С. 27—28.
  6. Bruins E. M. – The icosahedron from Heron to Pappus. Janus, 46, 1957, p. 173—183.
  7. Drachmann A. G. – Fragments from Archimedes in Heron’s Mechanics. Centaurus, 8, 1963, p. 91-146.
  8. Curchin L., Herz-Fishler R. – Hero of Alexandria’s numerical treatment of division in extreme and mean ratio and its applications. Phoenix, 35, 1981, p. 129—133.
  9. Keyser P. – A new look at Heron’s „steam engine“. Archive for History of Exact Sciences, 44, 1992, p. 107—124.