Apokalipsa Amerike

Apokalipsa Amerike
AutorArthur C. Clarke i Mike McQuay
Originalni nazivRichter 10
Dizajn koricaSplash
ŽanrNaučna fantastika
IzdavačGollancz
Datum izdanja1996.
Vrsta koricaMeke korice
Broj stranica446
ISBN broj0-575-60110-8

Apokalipsa Amerike (engleski: Richter 10) je naučnofantastični roman engleskog pisca Arthura C. Clarkea i Mikea McQuayja, originalno objavljen 1996. Protagonista, Lewis Crane, razvija mržnju prema zemljotresima nakon što su njegovi roditelji ubijeni, a njegov dom uništen od strane jednog kada je imao sedam godina. On osmišljava način predviđanja zemljotresa mjesecima ili godinama unaprijed, i na kraju ih zauvijek onemogućiti zaustavljanjem svake tektonske aktivnosti. Naslov knjige je referenca na Richterovu skalu, na kojoj se 10 smatralo (kada je skala osmišljena) najjačom snagom koju je zemljotres vjerovatno ikada imao.

Sažetak radnje

[uredi | uredi izvor]

Krajem 20. vijeka zemljotres u Kaliforniji ostavio je sedmogodišnjeg Lewisa Cranea osakaćeno, siroče, beskućnika. Ovo pokreće Cranea da postane najveći svjetski stručnjak za zemljotrese, nobelovac, nemilosrdni naučnik i poduzetnik posvećen ublažavanju bijede onih koji su pogođeni zemljotresima. On je također pokretačka snaga Fondacije, organizacije posvećene unapređenju naučnih istraživanja o zemljotresima. Fondacija je usavršila tehnologiju za precizno i ​​precizno predviđanje buduće lokacije, intenziteta i vremena nastanka budućih zemljotresa, u roku od nekoliko minuta. Craneovo prvo predviđanje je da će većina ostrva Sado u Japanu biti uništena, kao i naseljeno selo Aikawa. Lokalne vlasti ignorišu njegova upozorenja i ocrnjuju ga. Krejnova predviđanja se obistinjuju, nakon čega gradonačelnik Aikawe stiže sa policijom da ga uhapsi i deportuje.

Craneov model tada predviđa da će veliki zemljotres pogoditi područja oko rijeke Mississippi. Kartel ciničnih biznismena i političara odlučuje iskoristiti predviđanje za ostvarivanje svojih interesa na predstojećim predsjedničkim izborima. Oni prilagođavaju terenske podatke Fondacije kako bi iskrivili predviđeni datum u odnosu na mjesece ranije. Kada se tog datuma ne dogodi potres, kandidat kartela pobjeđuje na izborima, a Lewis gubi kredibilitet. Fondacija otkriva falsifikovanje podataka i, vodeći proces sa pravim podacima, otkriva da će se zemljotres desiti za nekoliko mjeseci. Crane i Fondacija pokušavaju upozoriti javnost, ali ih federalne vlasti pokušavaju ušutkati. Zemljotres je pogodio kako je predviđeno, a Lewis se pojavljuje kao heroj i prorok.

Kasnije, Crane osmišljava hrabar plan da zauvijek spriječi zemljotrese usmjeravajući snagu nuklearnih bombi duboko unutar Zemlje prema dolje kako bi "tačkasto zavarili" 50 strateških mjesta između tektonskih ploča koje formiraju Zemljinu koru, zaustavljajući tako njihovo kretanje. Zagovornici ističu da je detonacija nuklearnih bombi opasna i da će zaustavljanje svih tektonskih aktivnosti Zemlje donijeti nepredviđene posljedice. Crane zatim otkriva da će decenijama u budućnosti zemljotres jačine 10 stepeni Rihterove skale odvojiti veći dio Kalifornije od sjevernoameričkog kontinenta, čineći je ostrvom u tihom okeanu sa ogromnim gubicima života i imovine. Prvi od 50-ak "tačkastih zavara", urađenih na određenoj lokaciji u zapadnom dijelu SAD-a i unutar određenog vremenskog okvira, spriječit će ovu katastrofu. Lewis uvjerava vladu u događaj i tajni projekat sličan Projektu Manhattan je poduzet za prvi "tačkasti zavar". Neposredno prije nego što će bombe biti detonirane, teroristi napadaju i uništavaju objekte projekta. Lewisova žena i dijete su ubijeni. Knjiga se završava sredinom dvadeset prvog vijeka s Luisom koji ulijeva svoju svijest u neuronsku mrežu prije nego što je izvršio samoubistvo tako što je ostao u zoni zemljotresaa kada je konačno pogodio. U epilogu, on oživljava kao svjesni hologram koji podučava studente na lunarnoj koloniji.

Prijem

[uredi | uredi izvor]

Gideon Kibblewhite je recenzirao Apokalipsu Amerike za časopis Arcane, ocijenivši je ocjenom 3 od 10 ukupno.[1] Kibblewhite komentariše da "riječi 'dobro utabano' i 'uzemljeno' mi padaju na pamet. Likovi su također jako loši. Ipak će to i dalje biti blockbuster, čak i ako se zemlja nije pomakla za mene."[1]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ a b Kibblewhite, Gideon (April 1996). "The Great Library". Arcane. Future Publishing (5): 82.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]