Periferna neuropatija | |
---|---|
Mikrografska slika koja pokazuje vaskulitisnu perifernu neuropatiju; ugrađena plastika; Toluidin plava boja | |
Specijalnost | Neurologija |
Simptomi | Problemi u bilo kojoj od normalnih nervnih funkcija. Simptomi variraju ovisno o vrsti uključenih nervnih vlakana |
Periferna neuropatija, koja se često skraćuje na neuropatija, je opći termin koji opisuje bolest koja pogađa periferne nerve, što znači nerve izvan mozga i kičmene moždine.[1] Oštećenje perifernih nerava može poremetiti čula, kretanje, funkciju žlijezda ili organa, ovisno o tome koji su živci zahvaćeni; drugim riječima, neuropatija koja zahvata motorni, senzorni ili autonomne nerve rezultira različitim simptomima. Istovremeno može biti zahvaćeno više od jednog tipa nerava. Periferna neuropatija može biti akutna (sa iznenadnim početkom, brzim napredovanjem) ili hronična (simptomi počinju suptilno i polahko napreduju), a može biti reverzibilna ili trajna.
Uobičajeni uzroci uključuju sistemske bolesti (kao što su dijabetes ili guba), hiperglikemijom izazvane glikacija,[2][3][4] nedostatak vitamina, lijekovi (npr. hemoterapija ili uobičajeno propisani antibiotici uključujući metronidazol i fluorokinolonsku klasu antibiotika (kao što su ciprofloksacin, levofloksacin, moksifloksacin)), traumatske povrede, ishemiju, terapija zračenjem, prekomjerna konzumacija alkohola, bolest imunskog sistema, celijakija, osetljivost na gluten bez celijakije ili virusna infekcija. Također može biti genetička (od rođenja) ili idiopatska (bez poznatog uzroka).[5][6][7] U konvencijskoj medicinskoj upotrebi, riječ "neuropatija" (neuro-, "nervni sistem" i -patija, "bolest")[8] bez modifikatora obično znači periferna neuropatija.
Neuropatija koja zahvata samo jedan nerv naziva se "mononeuropatija", a neuropatija koja zahvata živce u približno istim područjima na obje strane tijela naziva se "simetrična polineuropatija" ili jednostavno "polineuropatija". Kada su zahvaćena dva ili više (obično samo nekoliko, ali ponekad i mnogo) odvojenih živaca u različitim dijelovima tijela, to se naziva "mononeuritis multiplex", "multifokalna mononeuropatija" ili "višestruka mononeuropatija".[5][6][7]
Neuropatija može uzrokovati bolne grčeve, fascikulacije (fino trzanje mišića), gubitak mišića, degeneraciju kostiju i promjene na koži, kosi i noktima. Dodatno, motorna neuropatija može uzrokovati oštećenje ravnoteže i koordinacije ili, najčešće, slabost mišića; senzorna neuropatija može uzrokovati utrnulost na dodir i vibracije, smanjeni osećaj položaja uzrokujući lošiju koordinaciju i ravnotežu, smanjenu osjetljivost na promjenu temperature i bol, spontane trnce ili pekuće bolove, ili allodiniju (bol od normalno nebolnih stimulusa, kao što je lagani dodir); i autonomna neuropatija mogu proizvesti različite simptome, ovisno o zahvaćenim žlijezdama i organima, ali uobičajeni simptomi su loša kontrola mokraćne bešike, abnormalni krvni pritisak ili otkucaji srca i smanjena sposobnost normalnog znojenja.<ref. name=BMJ/>[6][7]
Neuritis je opći termin za upalu nerava[9] ili opću upalu PNS. Simptomi zavise od zahvaćenih nerava, ali mogu uključivati bol, parasteziju (ubode i igle), parezu (slabost), hipeesteziju (ukočenost), anasteziju ], paralizu, gubitak i nestanak refleksa.
Uzroci neuritisa uključuju:
Tipovi neuritisa uključuju:
Oni sa bolestima ili disfunkcijama njihovih nerava mogu imati probleme u bilo kojoj od normalnih nervnih funkcija. Simptomi variraju ovisno o vrsti uključenih nervnih vlakana.[13] Što se tiče senzorne funkcije, simptomi obično uključuju gubitak funkcije („negativne“) simptome, uključujući utrnulost]], tremor, oštećenje ravnoteže i anomalije hodanja. Simptomi povećanja funkcije (pozitivni) uključuju peckanje, bol, svrab, puzanje i bockanja i iglice. Motorni simptomi uključuju gubitak funkcije („negativni“) simptome slabosti, umor, atrofiju mišića i anomalije hoda i povećanje funkcije ("pozitivni") simptoma grčevi i trzaji mišića (fascikulacija).
U najčešćem obliku, periferna neuropatije zavisne od dužine, bol i parastezija pojavljuju se simetrično i općenito na završecima najdužih živaca, koji se nalaze u potkoljenicama i stopalima. Senzorni simptomi se općenito razvijaju prije motornih simptoma kao što je slabost. Simptomi periferne neuropatije ovisni o dužini čine polagani uspon donjih udova, dok se simptomi možda nikada neće pojaviti u gornjim udovima; ako to učine, to će biti otprilike u vrijeme kada simptomi noge stignu do kolkjena.[14] Kada su zahvaćennervi autonomnog nervnog sistema i, simptomi mogu uključivati zatvor, suha usta, otežano mokrenje i vrtoglavice pri stajanju.
Šablon:Autonomne bolesti Šablon:Neuropatska bol i fibromijalgijske farmakoterapije