Semantičko objavljivanje na webu, ili semantičko web objavljivanje, odnosi se na objavljivanje informacija na webu u obliku dokumenata praćenih semantičkim oznakama. Ovo objavljivanje omogućava računarima da razumiju strukturu, pa čak i značenje objavljenih informacija, čime se pretraga informacija i integracija podataka čine efikasnijim.[1][2][3][4][5][6][7]
Iako semantičko objavljivanje nije specifično za web, njegov razvoj je potaknut rastom semantičkog weba. U semantičkom webu objavljene informacije prate metapodaci koji opisuju te informacije, pružajući "semantički" kontekst.[8]
Iako semantičko objavljivanje ima potencijal da promijeni oblik web objavljivanja, njegovo prihvatanje zavisi od pojave primamljivih aplikacija. Web stranice se već mogu kreirati sa svim sadržajima u HTML formatu i semantičkom formatu.[9][10] RSS1.0 koristi RDF format (standard semantičkog weba), iako je postao manje popularan od RSS 2.0 i Atom formata.[11]
Semantičko objavljivanje ima potencijal da revolucionira naučno objavljivanje. Tim Berners-Lee je 2001. predvidio da će semantički web "vjerovatno duboko promijeniti samu prirodu načina na koji se naučno znanje proizvodi i dijeli, na načine koje sada jedva možemo zamisliti".[12] Ponovno razmatrajući semantički web 2006, on i njegove kolege vjerovali su da bi semantički web "mogao donijeti revoluciju u načinu na koji se, na primjer, naučni sadržaj upravlja tokom svog životnog ciklusa". Istraživači bi mogli direktno sami objavljivati svoje eksperimentalne podatke u "semantičkom" formatu na webu. Semantički pretraživači bi zatim mogli učiniti te podatke široko dostupnim. W3C interesna grupa za zdravstvo i nauke o životu istražuje ovu ideju.[13]
Objavljujte informacije kao podatkovne objekte koristeći jezike semantičkog weba, poput RDF-a i OWL-a. Ontologija se obično razvija za određenu domenu informacija, koja može formalno predstavljati podatke unutar te domene. Semantičko objavljivanje općih informacija, kao što su informacije o proizvodima, vijesti i oglasi za posao, koristi tzv. plitku ontologiju.[11]SWEO Linking Open Data Project[14] održava listu izvora podataka[15] koji slijede ovaj pristup, kao i listu alata za semantičko objavljivanje.[16]
Izrazite strukturirane podatke u jezicima za označavanje pomoću RDFa, ugradite ili objavite informacije koristeći JSON-LD, Turtle ili TriG sintakse.
Ambra ProjectArhivirano 6. 2. 2015. na Wayback Machine je softver otvorenog koda dizajniran za objavljivanje časopisa otvorenog pristupa sa RDF-om . Koristi PLoS .
Semantički MediaWiki : Ekstenzija za wiki aplikaciju MediaWiki koja omogućava korisnicima da semantički označavaju podatke na wikiju, a zatim ih objavljuju u formatima kao što je RDF XML.
D2R Server : Alat za objavljivanje relacijskih baza podataka na semantičkom webu kao povezanih podataka i SPARQL krajnjih tačaka.
dokieli je uređivač na strani klijenta za decentralizirano objavljivanje članaka u HTML+RDFa (i ugradivi TriG, Turtle, JSON-LD), napomene i društvene interakcije. Implementira W3C specifikacije: Web Annotation, Linked Data Notifications, Activity Streams 2.0, ActivityPub . Koristi WebID + TLS i WebID+ OIDC za autentifikaciju, listu kontrole pristupa Webu i usklađen sa platformom povezanih podataka . Članci i napomene mogu se pojedinačno dodijeliti licencom Creative Commons kao i jezikom . Njegov izvorni kod koristi Apache licencu, verzija 2.0.
^Batchelor, C.R., and Corbett, P.T. (2007) Semantic enrichment of journal articles using chemical named entity recognition. Proceedings of the ACL 2007 Demo and Poster Sessions, pages 45–48, Prague, June 2007.
^"web2express.org". web.archive.org. 6. 1. 2007. Arhivirano s originala 6. 1. 2007. Pristupljeno 13. 11. 2024.CS1 održavanje: bot: nepoznat status originalnog URL-a (link)
^ abWeb2express.org applies RDF to various data feeds. Anyone can use their service: "Unified Data Feed". web2express.org. Arhivirano s originala, 11. 10. 2007, to create and provide RDF data resources and datafeeds for products, news, events, jobs and studies.