Top Gun

Top Gun
RežiserTony Scott
Producent
Scenarist(i)
Uloge
Muzika
KinematografijaJeffrey L. Kimball Izmijeni na Wikipodacima
Montaža
  • Chris Lebenzon
  • Billy Weber Izmijeni na Wikipodacima
Produkcija
DistributerParamount Pictures
Premijera
  • 16 maj 1986
  • 4 juli 1986
  • 7 august 1986
  • 3 oktobar 1986
  • 1986 Izmijeni na Wikipodacima
Trajanje105 min.[1]
ZemljaSAD
JezikEngleski
Budžet15 mil. $[2]
NasljednikTop Gun: Maverick Izmijeni na Wikipodacima

Top Gun američki je vojni dramski film iz 1986. u režiji Tonyja Scotta, a producenti su Don Simpson i Jerry Bruckheimer, zajedno s Paramount Picturesom. Scenarij su napisali Jim Cash i Jack Epps, Jr., a inspiriran je člankom pod naslovom "Top Guns" objavljenom u časopisu California tri godine ranije. U filmu glume Tom Cruise, Kelly McGillis, Val Kilmer, Anthony Edwards i Tom Skerritt. Cruise glumi poručnika Petea "Maverick" Mitchella, mladog mornaričkog pilota na nosaču aviona USS Enterprise. On i njegov radarski oficir, Nick "Goose" Bradshaw, dobijaju priliku za treniranje u mornarčkoj borbenoj školi u Miramaru u San Diegu.

Top Gun je objavljen 16. maja 1986. Nakon objavljivanja, film je općenito dobio mješovite kritike od filmskih kritičara, ali mnogi su posebno pohvalili akcijske sekvence, efekte, zračne akrobacije i glumu Cruisea i McGillisa. Uprkos početnoj mješovitoj reakciji kritičara, film je bio ogroman komercijalni pogodak koji je zaradio 356 miliona dolara u odnosu na budžet od samo 15 miliona dolara.[3] Osim toga, film je osvojio Oscara za najbolju originalnu pjesmu za "Take My Breath Away" koju izvodi grupa Berlin.[4]

Nacionalni filmski registar pri Kongresnoj biblioteci 2015. godine, ocijenio ga je kao "kulturno, historijski i estetski značajanim", i izabran je za očuvanje u istoj biblioteci.[5] Nastavak, pod nazivom Top Gun: Maverick, trenutno je u razvoju.

Radnja

[uredi | uredi izvor]

Američki mornarički pilot Pete "Maverick" Mitchell i njegov kopilot Nick "Goose" Bradshaw lete na F-14A Tomcat i stacionirani su na nosaču aviona USS Enterprise. Tokom jednog presretanja, Maverick leti preokrenut iznad jednog neprijateljskog aviona kako bi drugom pilotu pokazao srednji prst, što omogućava drugom napadaču da nacilja njegovog člana tima, Cougara. Nakon toga Cougar je previše uzdrman da sleti, a Maverick, prkoseći naredbi, isprati ga nazad do nosača. Cougar predaje krila, navodeći kao razlog svoje novorođeno dijete koje nije vidio. Uprkos njegovoj nenaklonosti prema Maverickovoj nesmotrenosti, CAG "Stinger" šalje njega i Goosea u školu "Top Gun" u Miramar.

U baru dan prije početka škole, Maverick, uz pomoć Goosea, bezuspješno priđe ženi. Sutradan sazna da je Charlotte "Charlie" Blackwood, astrofizičar i civilni instruktor u "Top Gunu". Ona postane zainteresirana za učenje Maverickovog obrnutog manevra koji opovrgava američke obavještajne podatke o mogućnostima neprijateljskih aviona.

Tokom prvog treninga, Maverick pobijedi Ricka "Jester" Heatherlya, ali tokom leta prekrši dva pravila i postaje suparnik najboljem studentu, Tomu "Iceman" Kazanskom, koji Maverickove metode smatra "opasnim". Charlie također osuđuje Maverickovu agresivnu taktiku, ali na kraju prizna da se divi njegovom letenju i da je izostavila to iz izvještaja kako bi sakrila svoje osjećaje prema njemu, i njih dvoje započinju romantičnu vezu.

Tokom treninga, Maverick napušta svog člana tima, "Hollywooda", kako bi lovio glavnog instruktora Mikea "Viper" Metcalfa, ali je poražen kada Viper dovede Mavericka u poziciju iz koje njegov član tima, Jester, može oboriti Mavericka, pokazujući vrijednost timskog rada.

Maverick i Iceman, sada direktni konkurenti za trofej "Top Gun", love Jestera u jednom od kasnijih treninga. Maverick pritišće Icemana da prekine svoj lov kako bi mogao oboriti Jestera, ali Maverickov F-14 leti kroz mlazna isparavanja Icemanovog aviona, oba motora se kvare i počne padati. Maverick i Goose se izbacuju, ali Goose udara u kabinu glavom i pogine.

Iako istraga oslobodi Mavericka od odgovornosti za Gooseovu smrt, on je preplavljen krivnjom i gubi svoju agresivnost prilikom letenja. Charlie i drugi pokušavaju ga utješiti, ali Maverick razmišlja da se povuče. On traži savjete od Vipera, koji otkriva da je služio s Maverickovim ocem Dukeom Mitchellom na USS Oriskany. Mitchellu je bila pripisana neodređena sramota, zbog čega drugi sumnjaju u Maverickovu sposobnost letenja. Viper otkriva povjerljive informacije koje dokazuju da je Mitchell herojski umro i govori Mavericku da može uspjeti ako povratiti samopouzdanje. Maverick odluči diplomirati, iako Iceman osvaja trofej "Top Gun".

Tokom diplomske zabave, Icemanu, Hollywoodu i Mavericku, naređeno je da se odmah vrate na Enterprise kako bi pružili zračnu podršku u spašavanju pogođenog broda koji je otplovio u neprijateljske vode. Maverick i Merlin dodjeljuju se kao podrška za Icemana i Hollywooda, uprkos Icemanovim rezervama u vezi Maverickovog stanja uma. Sljedeći susret sa neprijateljskim MiGovima Hollywood je oboren. Maverick se gotovo povlači nakon što se nađe u okolnostima sličnim onima koji su uzrokovali Gooseovu smrt. Nakon što se konačno ponovo pridružio Icemanu, obaraju četiri MiG-a i prisiljavaju ostale da pobjegnu, i vraćaju se trijumfalno na Enterprise.

Mavericku bude ponuđen zadatak po izboru, i on se odluči vratiti u školu "Top Gun" kao instruktor. U baru u Miramaru, Maverick i Charlie ponovno se spoje.

Produkcija

[uredi | uredi izvor]

Inspiracija za film bio je članak "Top Guns" Ehuda Yonaya, iz časopisa California iz maja 1983, koji je sadržavao fotografiju tadašnjeg zapovjednika Charlesa "Heater" Heatleyja.[6] U članku se detaljno opisuje život pilota u Miramaru u San Diegu. Brojni scenaristi navodno su odbili projekt.[6] Bruckheimer i Simpson zaposlili su Jima Casha i Jacka Eppsa, Jr., da napišu prvi nacrt. Metode istraživanja, koje je proveo Epps, uključivale su pohađanje nekoliko učionica "Top Gun" u Miramaru i stjecanje iskustva na avionima F-14. Prvi nacrt nije impresionirao Bruckheimera i Simpsona, i smatra se vrlo različitima od konačnog proizvoda na brojne načine.

Glumac Matthew Modine odbio je ulogu Petea "Maverick" Mitchella (koju je dobio Tom Cruise), jer je smatrao da je provojni stav filma protiv njegovih političkih stavova.[7]

Producenti su željeli pomoć američke mornarice u produkciji filma. Mornarica je bila utjecajna u odobravanju scenarija, što je rezultiralo promjenama. Prva zračna borba premještena je iz kubanskih u međunarodne vode, jezik je bio ublažen, a scena koja je uključivala nesreće na palubi nosača aviona je izbačena.[8] Maverickov ljubavni interes također se promijenio sa ženske pripadnice mornarice na civilnog saradnika, zbog zabrane veza između američkih vojnika i službenika.[6] Admiral Pete "Viper" Pettigrew, bivši pilot ratne mornarice, veteran vijetnamskog rata i instruktor u "Top Gunu" služio je kao tehnički savjetnik na filmu, a također je imao kameo ulogu u filmu kao Charliein kolega.

Snimanje

[uredi | uredi izvor]

Mornarica je omogućila korištenje nekoliko aviona F-14 za snimanje filma. Paramount je platio 7800 dolara po satu za gorivo i druge operativne troškove kad su avioni letjeli izvan normalnih dužnosti. Snimke nosača aviona snimljene su na USS Enterpriseu. Većina letova bila su uobičajene operacije, a filmska ekipa morala je snimiti što je mogla, osim povremenih letova koje je zatražila. Tokom snimanja, režiser Tony Scott htio je snimiti slijetanje i polijetanje aviona, osvijetljenih suncem. Tokom jednog snimanja, komandir broda promijenio je kurs, mijenjajući tako svjetlo. Kad je Scott upitao mogu li nastaviti na prethodnom kursu i brzini, komandir je rekao da okretanje broda košta 25.000 dolara. Scott je navodno kapetanu napisao ček spomenutog iznosa da bi mogao snimati još pet minuta.[8] Većina sekvenci aviona koji manevriraju preko kopna snimljena je u NAS Fallonu, u Nevadi, koristeći kamere na tlu.[9]

Poznati akrobatski pilot Art Scholl bio je angažiran za snimanje nekih scena iz aviona u letu. Tokom jednog leta koji je trebao snimiti, Scholl je preko radija javio: "Imam problem... Imam pravi problem". Scholl se srušio u Tihi okean, pored obale Južne Kalifornije u blizu Carlsbada, 16. septembra 1985. Ni Schollovo tijelo ni njegov avion nisu pronađeni, ostavljajući nepoznat službeni uzrok nesreće.[10] Top Gun posvećen je Artu Schollu.[11]

Kritike

[uredi | uredi izvor]

Film je po objavljivanju dobio mješovite kritike. Na sajtu Rotten Tomatoes ima rejting od 56%, zasnovan na 51 recenziji, s prosječnom ocjenom 5,8 od 10.[12] Na sajtu Metacritic film ima rezultat 50 od 100, zasnovan na 15 kritika.[13]

Roger Ebert iz Chicago Sun-Timesa dao je filmu 2,5 od 4 zvjezdice, istaknuvši da je "Filmove poput Top Guna teško recenzirati jer su dobri dijelovi tako dobri, a da su loši dijelovi tako nemilosrdni. Scene zračnih borbi su apsolutno najbolje još od zračnih scena Clinta Eastwooda u Vatrenoj lisici, ali pazite na prizore u kojima ljudi razgovaraju jedni s drugima."[14]

Nagrade

[uredi | uredi izvor]

Film je osvojio Oscar za najbolju pjesmu i bio nominiran u još tri kategorije, najbolji zvučni efekti, najbolja montaža i najbolji zvuk.[15] Top Gun je osvojio i Zlatni globus za najbolju originalnu pjesmu i bio nominiran za najbolju originalnu muziku. Također je osvojio Grammy za najbolju pop instrumentalnu izvedbu za himnu Top Guna.[16]

Nastavak

[uredi | uredi izvor]

Nastavak je bio u planu još od 2010.[17] Međutim, planovi su se zakomplicirali Scottovim samoubistvom 2012. U septembru 2014. otkriveno je da je Justin Marks u pregovorima za pisanje scenarija, što je potvrđeno naredne godine.[18] U maju 2017, tokom promotivne turneje za film Mumija, Cruise je potvrdio da će nastavak Top Guna početi snimanje 2018.[19] Planirani naziv filma je Top Gun: Maverick. Kasnije je objavljeno da je Joseph Kosinski postavljen za režisera nastavka.[20]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "TOP GUN | British Board of Film Classification". www.bbfc.co.uk. Arhivirano s originala, 16. 11. 2016. Pristupljeno 31. 8. 2017.
  2. ^ "Top Gun (1986) - Financial Information". The Numbers. Pristupljeno 31. 8. 2017.
  3. ^ "Top Gun (1986) - Box Office Mojo". www.boxofficemojo.com (jezik: engleski). Pristupljeno 31. 8. 2017.
  4. ^ Pingitore, Silvia (1. 4. 2022). "Top Gun's Take My Breath Away: interview with Berlin". the-shortlisted.co.uk (jezik: engleski). Pristupljeno 15. 6. 2023.
  5. ^ "'Ghostbusters,' 'Top Gun,' 'Shawshank' Enter National Film Registry". The Hollywood Reporter (jezik: engleski). Pristupljeno 31. 8. 2017.
  6. ^ a b c "Top Gun Movie - The 80s Movies Rewind". www.fast-rewind.com. Arhivirano s originala, 9. 4. 2019. Pristupljeno 31. 8. 2017.
  7. ^ "154 Minutes With Matthew Modine". NYMag.com. Pristupljeno 31. 8. 2017.
  8. ^ a b "Danger Zone: Secrets About Top Gun". trendchaser (jezik: engleski). 15. 2. 2017. Pristupljeno 31. 8. 2017.
  9. ^ "Scene In Nevada: Top Gun". Nevada Film Office (jezik: engleski). 20. 6. 2016. Pristupljeno 31. 8. 2017.
  10. ^ JONES, JACK (18. 9. 1985). "Famed Stunt Pilot Art Scholl Dies as Plane Plunges Into Sea". Los Angeles Times (jezik: engleski). Pristupljeno 31. 8. 2017.
  11. ^ Rowney, Jo-Anne. "31 facts you probably didn't know about Top Gun - 30 years on". mirror. Pristupljeno 31. 8. 2017.
  12. ^ "Top Gun" (jezik: engleski). Rotten Tomatoes. Pristupljeno 1. 9. 2017.
  13. ^ "Top Gun". Metacritic. Pristupljeno 1. 9. 2017.
  14. ^ Ebert, Roger. "Top Gun Movie Review & Film Summary (1986) | Roger Ebert". www.rogerebert.com (jezik: engleski). Pristupljeno 1. 9. 2017.
  15. ^ "The 59th Academy Awards | 1987". Oscars.org | Academy of Motion Picture Arts and Sciences (jezik: engleski). Pristupljeno 1. 9. 2017.
  16. ^ "Grammy Award for Best Pop Instrumental Performance – Grammys Best Pop Instrumental Performance". www.awardsandshows.com. Pristupljeno 1. 9. 2017.
  17. ^ "Top Gun 2 Is Heading to the Runway". Vulture (jezik: engleski). Pristupljeno 1. 9. 2017.
  18. ^ "'Top Gun 2' Lands 'Jungle Book' Writer (Exclusive)". The Hollywood Reporter (jezik: engleski). Pristupljeno 1. 9. 2017.
  19. ^ "Tom Cruise Says 'Top Gun 2' Is 'Definitely Happening'". EW.com (jezik: engleski). 23. 5. 2017. Pristupljeno 1. 9. 2017.
  20. ^ "Paramount Sets 'Top Gun 2' For July 2019; Joseph Kosinski Firmed For Tom Cruise Pic". Deadline (jezik: engleski). Pristupljeno 1. 9. 2017.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]