Auroraceratops

Jak číst taxoboxAuroraceratops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu auroraceratopse
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
PodřádMarginocephalia
InfrařádCeratopsia
RodAuroraceratops
Binomické jméno
Auroraceratops rugosus
You et al., 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Auroraceratops ("dávná rohatá tvář") byl rod menšího rohatého dinosaura (neoceratopsiana), žijícího v období spodní křídy (stupeň apt) na území dnešní Číny. Byl vývojově primitivním zástupcem ceratopsů.[1]

Tento dinosaurus byl objeven v provincii Kan-su a popsán mezinárodním týmem paleontologů v roce 2005. Druhové jméno rugosus (hrubý, drsný) se vztahuje k některým drsným ploškám na povrchu lebky a čelisti. Typový exemplář (IG-2004-VD-001) sestává z téměř kompletní lebky, postrádající pouze rostrální kost a parietální hřeben.

Lebka je dlouhá pouze 20 cm, šlo tedy o poměrně malého dinosaura. Velcí jedinci však mohli dosahovat délky až 6 metrů a hmotnosti 1,3 tuny.[2] Podle výzkumu velkého množství objevených jedinců z roku 2019 však tento dinosaurus měřil v průměru jen 125 cm na délku, 44 cm na výšku a vážil asi 15,5 kg.

Systematika

[editovat | editovat zdroj]

Auroraceratops byl zástupcem kladu (přirozené vývojové skupiny), do které spadaly také rody Sasayamagnomus a Aquilops, s větším odstupem pak rody Beg, Archaeoceratops a další.[3]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 49). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 252 (anglicky)
  3. SOCHA, Vladimír. I’ll be Beg soon. OSEL.cz [online]. 16. září 2020. Dostupné online.  (česky)

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]