Denis Calvaert

Denis Calvaert
Zázrak svaté Kateřiny Alexandrijské
Zázrak svaté Kateřiny Alexandrijské
Rodné jménoDenys Calvaert, Il Fiamingo
Narozeníkolem roku 1540
Antverpy
Úmrtí16. dubna 1619
Bologna
Národnostvlámská
Povolánívlámský malíř
Znám jakoDionisio Fiammingo
Hnutírenesanční manýrismus
OvlivněnýProspero Fontana, Lorenzo Sabatini
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Denis Calvaert (okolo roku 154016. dubna 1619) byl vlámský malíř období renesančního manýrismu, narozený v Antverpách a činný v Itálii.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Denis Calvaert se v rodných Antverpách vyučil krajinomalbě u Christiana van den Queborna a odešel k dalšímu studiu do Bologni, kde byl žákem figuralisty Prospera Fontany (1512–1597), čelného představitele boloňské školy pozdní renesance. Dále studoval architekturu, anatomii a historii. Z Bologni odešel roku 1572 do Říma, kde se učil a maloval společně s Lorenzem Sabatinim na výmalbě Sálu králů (Sala Regia) papežského paláce ve Vatikánu. Roku 1570 spolu namalovali oltářní obraz Svatá rodina s Janem Křtitelem a archandělem Michaelem s váhami lidských duší.

Většinu svého života žil v Itálii, kde byl znám jako Dionisio Fiammingo, nebo jednoduše Il Fiammingo (Vlám). Za svého pobytu v Itálii věnoval hodně času kopírování a studiu Raffaelových obrazů . Z Říma se vrátil se do Bologni, kde založil malířský ateliér. Mezi jeho žáky patřili například Guido Reni, Giovanni Battista Bertusio, Francesco Albani, Domenichino a Annibale Carracci. Denis Calvaert byl v Bologni respektován jako občan a došel uznání i jako umělec. Jeho pohřbu se zúčastnil nejen Ludovico Carracci, který vedl své vlastní malířské studio a byl tedy konkurentem Calvaertovým, ale doprovodili ho i všichni Carracciovi žáci. Calvaert byl pohřben v bazilice Panny marie služebnice (Basilica di Santa Maria dei Servi) v Bologni.

Obrazy Denise Calvaerta byly ovlivněny boloňskou malířskou školou, jsou charakteristické svou drobnopisnou kompozicí a manýristickou barevností. Svými díly je zastoupen v chrámech i v Národní galerii umění v Bologni, ve Florencii, v kostele sv. Řehoře v Montone, v Lipsku, Petrohradě, Parmě, Budapešti, v Caen a v Praze. K nejznámějším obrazům patří:

  • Mystické zasnoubení sv. Kateřiny v Muzeu umění v Lipsku (a tři jiné varianty)
  • Svatá rodina (několik variant)
  • Svatý archanděl Michael v bazilice San Petronia v Bologni
  • Alegorie bdělosti (La vigilanza) v Národní galerii v Bologni

K neprávem opomíjeným patříː

  • Poslední večeře Páně v kostele sv. Řehoře Velikého v Montone, (Umbrie)

Zajímavost

[editovat | editovat zdroj]
  • Christian Calvaert starší (psal se Kaulfersch) byl malíř-portrétista, činný v 1. polovině 17. století na Liberecku; jeho příbuzenský poměr k Denisovi nebyl dosud objasněn. Maloval portréty rodiny Redernů a Valdštejnů pro zámek ve Frýdlantu a radnici v Liberci.[2]
  1. POCHE, Emanuel, Prahou krok za krokem. 2. vydání, Panorama Praha 1987, s. 104
  2. R. Anděl, H. Seifertová: Liberecko. Liberec 1966, nestránkováno

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Denise Calvaert na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Denis Calvaert na Wikimedia Commons