Eddie Van Halen

Eddie Van Halen
Eddie Van Halen v 70. letech
Eddie Van Halen v 70. letech
Základní informace
Rodné jménoEdward Lodewijk Van Halen
Narození26. ledna 1955
Amsterdam, Nizozemsko
Úmrtí6. října 2020 (ve věku 65 let)
Santa Monica, Kalifornie, USA
Příčina úmrtírakovina hrtanu a krvácení do mozku
ŽánryHard rock, rock, heavy metal
PovoláníMuzikant, skladatel
NástrojeKytara, klávesy, baskytara, piano
Aktivní roky1964–2020
VydavatelWarner Bros.
Členem skupinyVan Halen
Příbuzná témataVan Halen, Mammoth
Manžel(ka)Valerie Bertinelli (1981–2007)
DětiWolfgang Van Halen
RodičePochi rocha
PříbuzníAlex Van Halen (bratr)
Webwww.van-halen.com
Významný nástroj
Superstrat "Frankenstrat"
Ernie Ball Music Man
Peavey Wolfgang
Charvel EVH model
Kramer Guitars
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward Lodewijk „Eddie“ Van Halen (26. ledna 1955 Amsterdam6. října 2020 Santa Monica)[1][2] byl nizozemsko-americký kytarista, hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje, který je známý jako člen a spoluzakladatel hard rockové skupiny Van Halen.

Narodil se v lednu 1955 v Amsterdamu v rodině Nizozemce Jana van Halena. Jeho matka Eugenia pocházela z Jávy. Své dětství strávil ve městě Nijmegen na východě Nizozemí. V roce 1962 se rodina přestěhovala do Pasadeny v Kalifornii, kde začal společně s bratrem Alexem navštěvovat uměleckou školu, na které studoval hru na klavír. Jako mladý se zúčastnil několika školních talentových soutěží, v nichž často zvítězil.[3] V jednom z interview řekl, že se jemu a Alexovi zdálo vysedávání za klavírem nudné, a tak si založili kapelu, ve které hrál Alex na kytaru a on sám si sedl za bicí. K výměně postů došlo hned po tom, co viděl Alexe jak se mu podařilo bravurně zvládnout sólo na bicí ve skladbě „Wipe Out“ skupiny The Surfaris. Následně i on se začal učit hrát na sólovou kytaru. Jako čtrnáctiletý teenager hrál doma na kytaru celé hodiny. Snažil se napodobovat kytarová sóla slavných umělců, především sóla Erica Claptona a Cream. Hru na kytaru a sóla si Eddie přizpůsobil tak, aby je zvládl zahrát.

V dubnu 1996 v interview pro časopis Guitar World, když byl tématem rozhovoru úvodní akord „A“ v jeho skladbě Eruption odpověděl, že jeho hra je výsledkem nekonečného tréninku:

Když šel bratr večer o sedmé na párty a ráno o třetí se vracel domů, po celou tu dobu jsem seděl v pokoji na tom samém místě na posteli a vybrnkával si akordy na kytaře, a dělám to tak celé roky až dodnes“.[4]

Jeho vzorem byl Eric Clapton, dále kytarista Brian May z Queen či jazzový kytarista Allan Holdsworth, ale měl rád i tvorbu kytaristy Ronnie Montroseho z Montrose.

Skupina Van Halen byla založena v roce 1972 v Pasadeně tehdy ještě pod názvem „Mammoth“. Členy skupiny byli Eddie Van Halen (kytara a zpěv), jeho bratr Alex (bicí), a baskytarista Mark Stone. Skupina nevlastnila zesilovače na vystoupení, tak si ho často půjčovala za 50 dolarů na noc od Davida Lee Rotha[5] (který předtím neúspěšně absolvoval zkoušku se skupinou). Zpěv v nově založené skupině nebyl jeho doménou, a tak Davida Lee Rotha do skupiny nakonec angažoval.[5] Michael Anthony nahradil baskytaristu Marka Stoneho a Roth zároveň navrhl, aby skupina změnila svůj název na Van Halen.

První demo skupiny, která vznikla v roce 1977 ve studiu Electric Lady Studios v New Yorku, financoval Gene Simmons, baskytarista kapely Kiss[5]. Ten samý rok Van Halen dostali nahrávací kontrakt od vydavatelství Warner Bros. a v následujícím roce vyšlo jejich debutové album s názvem Van Halen. V průběhu následujících let, kromě nahrávání a vystupování ve skupině, spolupracoval s Michaelem Jacksonem a Quincy Jonesem při nahrávání skladby „Beat It“ z alba Thriller s kytaristou Brianem Mayem z Queen, se kterým nahrál tři skladby pro jeho album Star Fleet Project. Také nahrál tóny basové kytary na sólové album Sammyho Hagara I Never Said Goodbye. Dále spolupracoval s Dweezilem Zappou, Jeffem Porcarem, Rogerem Watersem, Stevem Lukatherem a Thomasem Dolbym.

V roce 2000 mu byla diagnostikována rakovina jazyka. Po chemoterapii, radiační léčbě a následné operaci mu byla odebrána třetina jazyka. V roce 2002 se z nemoci zotavil. Ze vzniku rakoviny jazyka vinil svůj zvyk držení trsátek v ústech. V roce 2015 uvedl: „Používal jsem kovová trsátka – byla z mosazi a mědi – která jsem vždy držel v ústech, přesně na místě, kde jsem dostal rakovinu jazyka. ... Chci říct, kouřil jsem a bral spoustu drog a spoustu všeho. Ale zároveň mám úplně čisté plíce. Je to jen moje teorie, ale doktoři říkají, že je to možné.“ V roce 2019 byl opět hospitalizován.

Zemřel na rakovinu krku v nemocnici v Santa Monice 6. října 2020 ve věku 65 let.[1]

  1. a b AUSTIN, Paige; PATCH, Staff. Legendary Rocker Eddie Van Halen Dead At 65. Santa Monica, CA Patch [online]. 2020-10-06 [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. GREENE, Andy. Eddie Van Halen, Hall of Famer Who Revolutionized the Guitar, Dead at 65. Rolling Stone [online]. 2020-10-06 [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Van Halen Links.com - Interviews - Eddie Van Halen - April 1980 ::. Guitar Player. www.vhlinks.com [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Corgan and Van Halen: Billy Interviews Eddie [part 1]. web.archive.org [online]. 2006-11-09 [cit. 2020-10-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2006-11-09. (anglicky) 
  5. a b c Van Halen Links.com - Interviews - Eddie Van Halen - July 23, 1978. www.vhlinks.com [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]