Geografie Irska popisuje ostrov v severozápadní Evropě, ležící v severní části Atlantského oceánu. Pro reliéf Irska jsou charakteristické nížinaté pláně v centrální části ostrova obklopené prstencem hor při pobřeží. Největším vrcholem Irska je Carrauntoohil (irsky: Corrán Tuathail) o nadmořské výšce 1041 metrů nad mořem. Západní pobřeží je členité s mnoha ostrovy, poloostrovy, mysy a zálivy. Ostrov protíná řeka Shannon je se svou délkou 386 kilometrů a 113 kilometrů dlouhým estuárem nejdelší řekou Irska. Pramení na severozápadě hrabství Cavan u Ulsteru a teče směrem na jih, kde se u Limericku vlévá do Atlantského oceánu. V Irsku se nachází množství velkých jezer, z nichž největší je Lough Neagh.
Politicky se ostrov skládá z Irské republiky, která má jurisdikci nad zhruba pěti šestinami ostrova, a Severním Irskem, jenž je jednou ze čtyř zemí Spojeného království, které má jurisdikci nad zbývající šestinou. Irsko se nachází západně od ostrova Velká Británie na zeměpisných souřadnicích 53° s. š., 8° z. d.. Rozkládá se na celkové ploše 84 421 km2.[1] Od Velké Británie je oddělen Irským mořem a od kontinentální Evropy pak Keltským mořem.
Irsko se dělí do čtyř provincií: Connacht, Leinster, Munster a Ulster, a 32 hrabství.[2] Šest z devíti ulsterských hrabství tvoří Severní Irsko a zbývajících 26 hrabství tvoří Irskou republiku.
Irská republika |
Severní Irsko |
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Geography of Ireland na anglické Wikipedii.