Hnědý podtrpaslík či hnědý trpaslík s hmotností planety případně toulavá planeta je astronomický objekt vytvořený stejným způsobem jako hvězdy a hnědí trpaslíci (tj. prostřednictvím kolapsu oblaka plynu), ale který má hmotnost pod limitem termojaderné fúze deuteria (asi 13 hmotností Jupiteru).[1] Obvykle bývá řazen do podhvězdných objektů.
Někteří astronomové je označují jako „toulavé planety“, zatímco jiní jako „hnědé trpaslíky s hmotností planety“.[2]
Přestože hnědí potrpaslíci vznikají podobným způsobem jako klasické hvězdy (zhroucením plynového mraku), nepanuje dosud mezi astronomy shoda, zda má být proces formace brán v úvahu při klasifikaci objektu jako planety.[3] Volně plující hnědí podtrpaslíci mohou být pozorováním nerozeznatelní od toulavých planet, které se sice původně vytvořily kolem hvězdy, byly však vyvrženy ze své oběžné dráhy, a hnědých podtrpaslíků tvořených volně v hvězdokupách, jen dodatečně zachycených na oběžnou dráhu kolem nějaké hvězdy.
Pracovní skupina Mezinárodní astronomická unie na WGESP (Working Group on Extrasolar Planets) přednesla v roce 2003 definici tohoto termínu.[4]