Hřib modračka (Cyanoboletus pulverulentus (Opat.) Gelardi, Vizzini et Simonini 2014), také známý jako hřib lipový je nepříliš hojná nejedlá houba z čeledihřibovitých.[1] Dříve byla řazena do sekce Subpruinosi rodu Boletus.
Má 40–80 mm široký klobouk, jenž bývá zpočátku polokulovitý, později vyklenutý a dužnatý, ve stáří téměř plochý. U dospělých jedinců je světle či tmavě hnědý, případně olivově hnědý, může být i jemně plstnatý. Za vlhka je mírně lepkavý.
Třeň bývá 30–110 mm dlouhý a 20–30 mm široký, zpočátku tlustý, postupně se ztenčuje do špičky, jemně šupinkatý, ovšem bez síťky. Barva třeně je žlutá až krémově žlutá, na bázi červenohnědá.
Dužnina je na řezu žlutá, ale intenzivně se zbarvuje do tmavomodra, později dochází k odbarvení. Vůně i chuť je mírně nakyslá.
Výtrusy dosahují 11–15 × 4–6 μm, jsou hladké, široce vřetenovité, z bočního pohledu je patrná suprahilární deprese.[1][pozn. 1]Výtrusný prach je olivový.
Roku 2001 byl zveřejněn popis variety Boletus pulverulentus var. sublateritius Guinberteau, Lannoy et Estades ad int., která se vyznačuje červeně zbarveným kloboukem.[1]
Boletus citrinusSmotl.[3] syn. Boletus hortensis f. citrinusSmotl.1952. Hřib modrák citronový popsal Smotlacha jako formu, která se vyskytuje při silném zastínění. Vyznačuje se převládajícím žlutým zbarvením celé plodnice.[3]
Boletus lilacinusSmotl.[3] syn. Boletus hortensis f. lilacinusSmotl.1952. Hřib modrák lilákový je podle Smotlachy růžově zbarvená forma, která roste především na slunci.[3]
Hřib modračka přirozenou cestou akumuluje v plodnicích arsen i v čistém prostředí, a to s koncentrací až 1300 mg/kg sušiny. Dominantní formou arsenu je v plodnicích kyselina dimethylarsinová, která má karcinogenní účinky.[8][13] Při výzkumu publikovaném v roce 2018 pocházely všechny houby z míst s normální koncentrací arsenu v půdě. (Zkoumány byly vzorky z České republiky, Francie, Portugalska a USA.) Proto by hřib modračka neměl být doporučován jako jedlá houba a jeho konzumace by měla být omezena.[13][14]
↑Suprahilární deprese je zvláštní oválná nebo polokruhovitá lysinka u ornamentovaných (ostnitých, bradavčitých) výtrusů hub nebo skvrna s nahromaděnou amyloidní hmotou, která se nachází se těsně nad apikulem a na obvodu často věnčená výraznější ornamentikou. (Apikulus je drobný výrůstek na výtrusu, jímž výtrus přisedá na sterigma basidie, hilární apendix.)