Izoprenoidy představují rozsáhlou skupinu organických látek, nejčastěji rostlinného původu. Jejich základní strukturou jsou 2 a více izoprenových jednotek. Izopren je 2-metylbuta-1,3-dien. Mezi izoprenoidy patří silice, což jsou prchavé, aromatické kapaliny, izolují se z květů rostlin; pryskyřice, což jsou tuhé látky, které vznikají oxidací silic; a balzámy, což jsou polotuhé směsi silic a pryskyřic.
Izoprenoidy lze rozdělit na terpeny a jejich deriváty terpenoidy (kam patří mj. steroidy).
Terpeny jsou vysoce nepolární a tím pádem nejsou rozpustné ve vodě. Jako uhlovodíky jsou vysoce hořlavé a mají nízkou měrnou hmotnost (plavou na vodě).
Terpenoidy mají podobné fyzikální vlastnosti, ale mají tendenci být polárnější, a proto se mírně rozpoustějí ve vodě a jsou poněkud méně těkavé než terpeny. Vysoce polárním derivátem terpenoidů jsou glykosidy, které jsou vázány na cukry. Jsou to pevné látky rozpustné ve vodě.
Podle počtu izoprenových jednotek se terpeny dělí na:
Steroidy jsou triterpenoidy, deriváty triterpenů. Jejich prekursorem je triterpen skvalen. Jsou to bezbarvé krystalické látky rozpustné v organických rozpouštědlech. Jsou to přírodní látky se značným fyziologickým účinkem. Z hlediska chemie se jedná o alkoholy, alkaloidy, hormony, vitamíny, kyseliny. Strukturní základ je tetracyklický steran