Mikuláš Kraft

Mikuláš Kraft
Mikuláš Kraft
Mikuláš Kraft
Základní informace
Narození14. prosince 1778
Eszterháza
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí18. května 1853 (ve věku 74 let)
Vídeň nebo Cheb
Žánryklasická hudba
Povoláníhudební skladatel a violoncellista
Nástrojevioloncello
RodičeAntonín Kraft
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mikuláš Kraft, známý také jako Nicolaus Kraft (14. prosince 1778 Eszterháza18. květen 1853 ?), byl violoncellista a hudební skladatel českého původu.

Byl synem proslulého violoncellisty Antonína Krafta, u něhož se učil hře na violoncello. Zdokonaloval se ještě studiem u Jeana-Louise Duporta v Paříži. Záhy se stal stejně proslulým sólistou jako jeho otec a často koncertovali společně. V roce 1789 jako devítiletý chlapec hrál na několika koncertech s W. A. Mozartem při jeho cestě do Berlína.

Od roku 1790 žil ve Vídni a kromě sólových koncertů byl členem kapely knížete Lobkovice a prvním violoncellistou vídeňské Dvorní opery. Podle některých pramenů hrál violoncellový part při premiéře Beethovenova Koncertu pro housle, violoncello a klavír C-dur, op. 56, ve Vídni roku 1808. Podle jiných údajů to však byl jeho otec Antonín.

Na začátku 19. století přesídlil do Berlína a podnikal koncertní turné po evropských městech. Koncertoval mimo jiné v Lipsku, Drážďanech i v Praze. V roce 1814 se stal členem orchestru dvorního divadla ve Stuttgartu. Byl vyhledávaným violoncellovým pedagogem. Od roku 1834 veřejně nevystupoval a nedochovaly se ani spolehlivé záznamy o jeho smrti. Nesporný se zdá být rok úmrtí (1853), ale jako místo úmrtí bývá uváděn Stuttgart, Vídeň či prostě „Bohemia“.

Jeho syn Friedrich Kraft se rovněž prosadil jako znamenitý violoncellista.

Stejně jako jeho otec, byl ve svých skladbách zřetelně pod vlivem vídeňského klasicismu obohaceného o českou hudební tradici. Ve hře na violoncello se oba vyznačovali mimořádnou technikou, krásným zpěvným tónem a výrazným frázováním.

Komponoval převážně skladby pro svůj nástroj. Dochovalo se 5 koncertů s orchestrem, 3 divertimenta, 6 duet a několik drobnějších skladeb.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]