Monty Pythonův létající cirkus (v anglickém originále Monty Python's Flying Circus) je televizní seriál skečů slavné britské parodistické a satirické skupiny Monty Python. Poprvé byl vysílán v roce 1969 na britské televizní stanici BBC. Celkem bylo v letech 1969–1974 natočeno 45 dílů, rozdělených do čtyř sérií (viz níže). Avšak díly nebyly vždy vysílány v takovém pořadí, v jakém byly natočeny.
V češtině vyšla v roce 1999 v nakladatelství Argo dvoudílná kniha Nic než slova, ve které jsou přepsány scénáře všech dílů seriálu, mimo animovaných sekvencí. Do češtiny přeložil „dvorní překladatel“ Monty Pythonů Petr Palouš. České názvy epizod (dílů) jsou převzaty z této knihy.
Natáčena od 12. října1974 do 16. listopadu 1974, vysílána od 31. října do 5. prosince 1974. Je podstatně kratší než ostatní a vůbec v ní nehraje John Cleese, který postrádal motivaci (měl pocit, že už se opakují), ale přesto se u několika dílů podílel na scénáři. 44. epizodu (Mr. Neutron) skoro celou napsali jen Jones a Palin, kteří ze členů nejvíce inklinovali k pokusům o delší souvislé vyprávění (další takové díly byly č. 34 a 41). Na poslední 45. epizodě se autorsky podíleli Douglas Adams a Neil Innes.
40. Zlatý věk balonů (The Golden Age of Ballooning)
41. Michael Ellis
42. Válka lehké zábavy (The Light Entertainment War)
43. Hamlet
44. Mr. Neutron
45. Stranicko-politické vysílání (Party Political Broadcast)
V letech 1971 a 1972 byly speciálně pro německou a rakouskou televizi (WDR, ORF) natočeny v produkci Alfreda Biolka dvě speciální epizody pod názvem Monty Pythons fliegender Zirkus (premiérově vysílány na ARD 3. ledna a 18. prosince 1972). Původní znění první z nich bylo německé, třebaže ani jeden z hlavních představitelů německy neuměl.
Většina skečů je originálních (napsaných až přímo pro Cirkus), pouze scénáře některých byly převzaty ze satirické At Last the 1948 Show na ITV (na které se podíleli i Chapman a Cleese). K remakům původních epizod patří nový Lumberjack Song a Ten Seconds of Sex (remake původního skeče Nude Organist).
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! … Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput.
A nyní: Napoleon Bonaparte jako letecká katastrofa.
Dejte mi váš lupinus!
Dnes se zaměříme na fenomén jménem deja vu, ten zvláštní pocit, kdy se nám zdá, že jsme to samé už dřív prožili…Dnes se zaměříme na fenomén jménem deja vu, ten zvláštní pocit, kdy se nám zdá, že jsme to samé už dřív prožili…Dnes se zaměříme na fenomén jménem deja vu…
Nesmíte před ním říct slovo „matrace“, jinak si dá přes hlavu papírový pytlík.
Omluvte prosím mou ženu. Možná je ošklivá, hloupá, stará, nepříjemná, nechutná, ale na druhé straně – (dlouhá pauza) – promiňte, na nic jsem nepřišel.
Co vaše žena? Ráda fotečky? Drc drc.
Máte něco bez prejtu? – No, je tam prejt, vejce, párek a prejt. V tom není moc prejtu.
A nyní: Muž s kolčavou v hlavě.
A nyní: Muž se třemi půlkami.
A nyní: Konrád Pú a jeho tančící zuby.
Poté natočil svůj nejslavnější film Smrt v Benátkách o stárnoucí buzně, která jede chcípnout do Benátek.
Za libru nezkazím pointu tohoto skeče!
Vítejte u hry Picni si svou buznu!
Exnul. Již ho není více. Už není mezi živými. Vydechl a odebral se k předkům. Ten papoušek zesnul. Chcípl. Vypustil duši a odpočívá v pokoji. Svěsil fangli a přešel do říše stínů. Toto je ex-papoušek.
Tento skeč se stal příliš potrhlým, takže ho ukončuji.