Prstence kolem trosek Fomalhautu, jak jej zachytil Hubbleův vesmírný teleskop. Vnitřní okraj disku může utvářet oběžnou dráhu Fomalhautu b (v pravém dolním rohu)
Prstenec prašných částic (též prachový disk, „disk trosek“; česká terminologie není dosud ustálená [zdroj?]) je cirkumstelární disk prachu a trosek na oběžné dráze hvězdy. Někdy se tyto disky vyznačují významnými prstenci, jak je možné vidět ve fotografii Fomalhautu na pravé straně. Prachové disky byly nalezeny kolem starších i mladých hvězd, dokonce i alespoň jeden disk na oběžné dráze vzniknuvší neutronové hvězdy.[1] Mladší prachové prstence mohou představovat etapu vytváření planetárního systému po fázi protoplanetárního disku, kdy je dokončován růst terestrických planet.[2] Mohou však být složeny jen ze zbytků z kolizí mezi planetesimálami, jinak známými jako planetky a komety.[3]
↑ Spitzer Team Says Debris Disk Could Be Forming Infant Terrestrial Planets. www.spitzer.caltech.edu. NASA, 2005-12-14. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-09-08.Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑ Spitzer Sees Dusty Aftermath of Pluto-Sized Collision. www.spitzer.caltech.edu. NASA, 2005-01-10. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-09-08.Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.