Písnice

Písnice
Bývalá hospoda „U Vokouna“ v jižní části Písnice
Bývalá hospoda „U Vokouna“ v jižní části Písnice
Lokalita
Městská částPraha-Libuš
Správní obvodPraha 12
ObvodPraha 4
ObecPraha
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel4 497 (2021)[1]
PSČ14200
Počet domů491 (2011)[2]
Počet ZSJ8
Písnice na mapě
Písnice
Písnice
Další údaje
Kód části obce120987
Kód k. ú.720984
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Písnice (německy Piesnitz) je městská čtvrť a katastrální území na jihu Prahy, tvořící od 24. listopadu 1990 součást městské části Praha-Libuš. Byla samostatnou obcí až do připojení k Praze v roce 1974, kdy byla zároveň podřízena MNV Praha-Libuš. Je zde evidováno 42 ulic a 496 adres. Na rozloze 3,67 km² zde trvale žije asi 4 tisíce obyvatel.

Písnice se skládá ze dvou urbanistických celků, výrazně oddělených nezastavěným pásem kolem Kunratické spojky a jejího pomyslného prodloužení. Jižní část, sestávající z rodinných domků, navazuje na historickou ves Písnici a tvoří s ní jeden celek. Severní část, zahrnující panelové sídliště Písnice i průmyslový areál bývalého masokombinátu, přiléhá z jihu k zástavbě Libuše.

V Písnici je střední odborné učiliště potravinářské, základní škola Písnice a zbrojnice Sboru dobrovolných hasičů. V areálu zrušeného masokombinátu Písnice je rozsáhlé logistické, obchodní a kulturní centrum vietnamské komunity SAPA.

Na území Písnice se nachází část přírodního parku Modřanská rokle-Cholupice a přírodní památky Modřanská rokle.

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]

Kulturní památky

[editovat | editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v Praze#Písnice.
  • Boží muka - ulice K Vrtilce. Boží muka pocházejí z konce 18. nebo počátku 19. století. Na dříku sloupu je umístěn zlacený reliéf Panny Marie.

Přírodní památky

[editovat | editovat zdroj]

Při pomníku padlých v 1. světové válce byly roku 1928 vysazeny Lípy svobody na památku 10. výročí vzniku Československé republiky.

Hlavní komunikací Písnice je ulice Libušská, která je součástí radiální komunikace z Krče přes Libuš do Dolních Břežan. Z ní odbočuje v Písnici na východ Kunratická spojka, která vede nezastavěnými oblastmi mezi Kunraticemi a Šeberovem k Jižnímu Městu.

Do staré Písnice jezdí tradičně autobusová linka 113, společně s ní též příměstské linky směrem do Dolních Břežan. Několik dalších autobusových linek končí v severní části Písnice.

Budoucnost

[editovat | editovat zdroj]

V blízké budoucnosti se okolí Písnice výrazně změní. Vedle bývalého masokombinátu by mělo v průběhu druhé dekády 21. století vzniknout depo a zázemí pro novou linku pražského metra D. Zároveň je zde podle územního plánu plánovaná konečná stanice Písnice.

Později tady vznikne i významná silniční spojka mezi Pražským okruhem a budoucí dálnicí D3.[zdroj?]

Název městské části

[editovat | editovat zdroj]

Skutečnost, že ve srovnání s Libuší je území Písnice podstatně větší (3,67 km² : 1,60 km²) a žije na něm (dle dat z prosince 2006) jen o něco méně obyvatel než na území Libuše (4 177 : 5 525) vedla k tomu, že dne 6. března 2007 rada městské části vyjádřila souhlas se změnou názvu městské části Praha-Libuš na Praha-Libuš-Písnice (či Praha – Libuš-Písnice, informace se různí), a to na základě opakovaných návrhů některých občanů.[3][4] Oprávnění změnit název městské části však přísluší Zastupitelstvu hl. m. Prahy, které dosud nezveřejnilo, že by takový návrh obdrželo či projednávalo.

Podle některých informací by šlo o návrat ke stavu z roku 1974, kdy byl po připojení Písnice libušský MNV přejmenován na MNV Libuš-Písnice.

Panorama sídliště
Panoramatický pohled na Sídliště Písnice

Okolní čtvrti

[editovat | editovat zdroj]

S Písnicí sousedí na severu čtvrť Libuš, na západě Cholupice, na východě Kunratice a na jihovýchodě Hodkovice u Zlatníků (patřící do obce Zlatníky-Hodkovice) a obec Vestec u Prahy.

Další fotografie

[editovat | editovat zdroj]
  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-11-01].
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. Český statistický úřad. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  3. Zprávy z jednání rady 6. 2. – 6. 3. 2007 [online]. Městská část Praha-Libuš. Dostupné online. 
  4. Ze starostova zápisníku [online]. Městská část Praha-Libuš, 2007-03-19. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]