Sambar (Rusa) je rod jelenovitých přežvýkavců, jehož zástupci jsou rozšířeni v jižní a jihovýchodní Asii. Byli importováni do Austrálie, na Nový Zéland a do Ameriky.[1]
Sambar skvrnitý je vzácný druh sambara žijící na filipínských ostrovech Panay a Negros. Dříve se vyskytoval i na dalších ostrovech, například na Cebu, Leyte či Samaru. Údaje o počtu divokých jedinců jsou rozporné, průzkum na Negrosu z roku 2009 nalezl populaci v počtu asi tří jedinců.[2][3] Množství sambarů skvrnitých žije v zajetí. Jak jméno napovídá, na rozdíl od ostatních sambarů je skvrnitý, srst je hustá a jemná.[1] Status IUCN: ohrožený (EN).
Sambar ostrovní, dříve také známý jako jelen (sambar) hřivnatý. Původní rozšíření zahrnuje ostrovy Malých a Velkých Sund (Jáva, Bali, Timor, Celebes) a Moluky. Byl importován například do Austrálie a na Nový Zéland.[1] Je menší než sambar indický, váha 50–160 kg, výška v kohoutku 0,8–1,2 m. Zdržuje se především na travnatých plochách a plantážích. Je dobrý plavec.[1] Status IUCN: zranitelný (VU).
Sambar indický (Rusa unicolor)
Sambar indický je ze sambarů největší a nejtěžší. Průměrná váha je 110–310 kg, výška v kohoutku 0,7–1,5 m. Samci mají mohutné, až metr dlouhé, ale málo větvené paroží, obvykle jen se třemi výsadami. Samice paroží nemají. Srst je krátká a hrubá, obvykle beze skvrn, a to i u mláďat.[1] Barva srsti je proměnlivá, od žlutohnědé přes různé odstíny hnědé až do tmavě šedé. Srst je nápadně hrubá až drátovitá. Obývá různá prostředí, přednost dává hustší vegetaci. Vyskytuje se v nadmořských výškách od mořské hladiny až do 3700 m n. m. Sambar indický je stádové zvíře. Samci žijí samostatně, samice se shlukují do menších či větších skupin. Potravu si sambar indický příliš nevybírá, pase se na široké škále stromů, keřů i bylin. Je aktivní především za soumraku a v noci. Sambar indický je oblíbenou kořistí tygrů a asijských lvů. Levharti a dhoulové útočí většinou spíše na mladé a nemocné kusy. Status IUCN: zranitelný (VU).
↑Rare deer reveals signs of life [online]. BBC Earth News, 2009-05-22 [cit. 2009-07-07]. Dostupné online. ((anglicky))
↑Wildlife Extra News - World’s rarest deer found alive and well on Philippine islands [online]. Wildlifeextra.com, 2009-07-22 [cit. 2009-07-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-16. ((anglicky))