Siglo de Oro

El Greco: Pohřeb hraběte Orgaze (detail)

Siglo de Oro (ve španělštině doslova Století zlata, Zlaté století) je označení pro období, kdy Španělsko za vlády Habsburků zažívalo největší kulturní a politický rozmach ve svých dějinách: tedy v pozdní renesanci, resp. manýrismu a v baroku.

Říše Filipa II. Španělského
     Území spravovaná Radou Kastilie
     Území spravovaná Radou Aragonie
     Území spravovaná Radou Portugalska
     Území spravovaná Radou Itálie
     Území spravovaná Radou pro Indie
     Území spravovaná Radou Flander

Období bývá vymezováno dvěma konkrétními roky: 14921681, vrcholné období pak zaujímá přibližně století 15501650. Rok 1492 totiž nepřinesl jen Kolumbův objev Ameriky pro Starý svět, ale také dokončení reconquisty dobytím Granady a v kulturní sféře především vydání první španělské gramatikyArte de la lengua castellana, jejímž autorem byl Antonio de Nebrija. Jako konec zlatého století bývá uváděn rok 1681, kdy zemřel poslední z velkých autorů španělského baroka – dramatik Pedro Calderón de la Barca. Zejména v literární vědě se pak ujalo vymezení roky 1556 (nástup Filipa II. na trůn) a 1681 (Calderónova smrt). Přestože větší část 17. století již znamená politický úpadek Španělska spojený s vylidňováním, španělská kultura prožívá své vrcholné období ještě po dobu několika desetiletí této krize.

Charakteristika

[editovat | editovat zdroj]

V Siglo de Oro se dosud nevídanou měrou rozvinula zejména literatura, dále též výtvarné umění a hudba; novým vývojem však prošla také lingvistika, geografie (v souvislosti z prozkoumáváním Ameriky), přírodní vědy a matematika. Ve filosofii je vůdčí postavou Francisco Suárez, představitel tzv. druhé scholastiky, v teologii pak Francisco de Vitoria.

Pozdní renesance

  1. Doba vlády Karla V. (15161556): převládá otevřenost Evropě a světu, optimistický pohled na svět. V literatuře se rozvíjí především rytířský a pikareskní román, z nichž nejznámější je Lazarillo z Tormesu (od neznámého autora, 1554).
  2. Doba vlády Filipa II. (15561598): obrana vůči vnějším vlivům, protireformace, sklon k mystice (Terezie z Ávily), vědomí vlastní výlučnosti. Stavební památkou tohoto období je klášter El Escorial.
Luis de Góngora (Velázquez)
Francisco de Quevedo
Titulní list Dona Quijota z roku 1605
Pedro Calderón de la Barca

Baroko

Ve španělském literárním baroku, které dalo světu i nejslavnější španělskou knihu, totiž Dona Quijota (1605), se osamostatňují dva směry – kulteranismus a konceptismus –, které spolu někdy soupeřily, ač měly mnohé shodné znaky; Ramón Menéndez Pidal uznává, že tyto dva směry jsou „koneckonců sourozenci“[1] a Ernst Robert Curtius dokonce tvrdí, že „pokusy odlišit kultismus od konceptismu nemohou vést k úspěchu.“[2] Přesto bývá často udáváno následující rozlišení:

  1. Kulteranismus (od slova culterano) či kultismus (od lat. culto), příbuzný s italským marinismem, anglickým eufuismem a francouzskou preciózní literaturou, se vyznačuje ornamentalismem, bombastickou slovní zásobou a novotvary, přebujelou metaforikou na hranici srozumitelnosti a rozvolněnou syntaxí. Obsahově se však většinou omezuje na zpracovávání zavedených mytologických témat. Vůdčí figurou byl básník Luis de Góngora y Argote, podle nějž se tento směr nazývá též góngorismus.
  2. Konceptismus (název odvozen od slova concepto - pojem) je zaměřen především na ideovou a obsahovou stránku díla; užívá neokázalou slovní zásobu, zato jsou však často využívány dvojznačnost, paradox, kontrast, slovní hříčka. Nejvýznamnějšími představiteli byli Francisco de Quevedo a Baltasar Gracián.


Představitelé

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Malířství a sochařství

[editovat | editovat zdroj]

Architektura

[editovat | editovat zdroj]

Granadská katedrála

[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od většiny španělských katedrál musela výstavba této katedrály počkat na dobytí nasrovského království Granady od jeho muslimských vládců v roce 1492. Zatímco její první plány obsahovaly gotické prvky, jak je patrné například v Královské kapli v Granadě od Enriqueho Egase, hlavní část stavby probíhala v době, kdy renesanční styl nahrazoval gotiku, která dominovala španělské architektuře předchozích století. Základy kostela položil architekt Egas v letech 1518 až 1523 na místě hlavní mešity města; v roce 1529 byl však nahrazen Diegem de Siloé, který na stavbě pracoval téměř čtyřicet let. Navrhl triforium a pět lodí místo obvyklých tří. Neobvyklé bylo vytvoření kruhové capilla mayor (hlavní kaple) namísto tradiční půlkruhové apsidy, pravděpodobně inspirované italskými myšlenkami na kruhové „dokonalé stavby“ (např. v dílech Albertiho). Katedrála ve své struktuře kombinuje různé architektonické řády. Její výstavba trvala 181 let.

Dalšími architekty byli Juan de Maena (1563–1571), poté Juan de Orea (1571–1590) a Ambrosio de Vico (1590–?). V roce 1667 Alonso Cano ve spolupráci s Gasparem de la Peñou upravil původní plán hlavního průčelí a přidal barokní prvky. Velkolepost budovy by byla ještě větší, kdyby byly postaveny dvě velké věže o výšce 81 metrů, které byly součástí původních plánů; projekt však zůstal z různých důvodů, včetně finančních, nedokončený.

Granadská katedrála měla původně sloužit jako královské mauzoleum Karla I. Španělského, avšak Filip II. Španělský přesunul hrob svého otce a dalších králů do El Escorialu nedaleko Madridu.

V hlavní kapli jsou dvě klečící sochy katolických králů Ferdinanda a Isabely od Pedra de Mena y Medrano. Bysty Adama a Evy vytvořil Alonso Cano. Kaple Nejsvětější Trojice má nádherný retábl s obrazy od El Greca, Alonsa Cana a José de Ribery (známého jako „Spagnoletto“).

Významní architekti

[editovat | editovat zdroj]

Období renesance a plateresky

[editovat | editovat zdroj]

Období raného baroka

[editovat | editovat zdroj]
  1. Cit. dle Jasmina Murad: Dichterpolemik im Siglo de Oro: Untersuchungen zur Kontroverse zwischen Góngora und Quevedo, str. 3 Archivováno 28. 5. 2008 na Wayback Machine.
  2. E. R. Curtius: Evropské literatury a latinský středověk. Praha 1998, s. 317.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]