Varg Vikernes

Varg Vikernes
Základní informace
Rodné jménoKristian Vikernes
Jinak zvanýCount Grishnackh, Greifi Grishnackh, Varg Kvísling Larsson Víkarnes, hovorově jako Greven
Narození11. února 1973 (51 let)
Bergen, Norsko
ŽánryBlack metal, death metal, thrash metal, dark ambient
PovoláníMuzikant, skladatel
NástrojeKytara, baskytara, bicí, syntezátor, klávesy, vokály
Hlasový oborScreaming
Aktivní roky1988[1][2]–1999, 2009–2018
VydavatelDeathlike Silence Productions
Členem skupinOld Funeral
Burzum
Mayhem
Příbuzná témataBurzum, Mayhem, Old Funeral, Darkthrone, Uruk-Hai, Satanel, Kalashnikov
Manžel(ka)Marie Cachet (od 2007)
SídloSalon-la-Tour
Webwww.burzum.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varg Vikernes, rodným jménem a příjmením Kristian Vikernes, známý též jako Count Grishnackh (* 11. února 1973 v Bergenu) je norský blackmetalový hudebník, zakladatel hudebního projektu Burzum. V současnosti používá jméno Louis Cachet. Má manželku a osm dětí.[zdroj?]

Původně byl kytaristou skupiny Old Funeral, v níž hráli taky pozdější členové skupiny Immortal. V roce 1991 založil sólový hudební projekt Burzum, který se rychle stal v norské blackmetalové scéně populární. V roce 1992 vstoupil do kapely Mayhem, kde přijal umělecké jméno Count Grishnackh. V roce 1994 byl usvědčen z vraždy Øysteina Aarsetha, kytaristy kapely Mayhem známého jako Euronymous. Sám se ale cítí nevinen, podle něj šlo o sebeobranu. Euronymous ho údajně plánoval zavraždit. Vikernes byl dále obviněn ze čtyř případů žhářství, včetně podpalování kostelů. Byl odsouzen k trestu odnětí svobody po dobu 21 let, což je v Norsku nejvyšší trest. Ve vězení pokračoval v tvorbě Burzum, ale protože měl zákaz hrát na některé hudební nástroje, byly nové nahrávky čistě ambientní. V roce 2009 byl na žádost předčasně propuštěn z vězení. Obnovil činnost Burzum v black metalovém stylu a vydal nové album Belus (2010), poté natočil své nejlepší písně z prvních dvou alb Burzum (Aske) a Det Som Engang Var, v modernějším zvuku a v roce 2011 je vydal pod názvem From The Depths Of Darkness. Jeho deska z roku 2014 nese jméno The Ways of Yore. Dle informací z médií byl 16. července 2013 ve Francii zatčen pro hrozbu přípravy teroristického činu. Nyní už je opět na svobodě.

Počátky black metalu a život Vikernese osvětluje dokument Until the Light Takes Us z roku 2008.[3]

Mládí a dospívání

[editovat | editovat zdroj]

V rozhovorech v knize Lords of Chaos Vikernes hovoří o svém dospívání a dětství. Své dětství popisuje jako šťastné a bezproblémové. Uvádí, že jeho matka pracovala v naftové společnosti a otec jako stavební inženýr. Když bylo Vikernesovi 6 let, přestěhovala se jeho rodina do Bagdádu, protože Vikernesův otec vyvíjel počítačový program pro Saddáma Husajna. Když Vikernes navštěvoval tamní školu, dostal se do slovní potyčky s učitelem, když ho nazval opicí. Vikernesova matka říká, že i přes tyto excesy nebyl Vikernes nikdy bit, a to i přes to, že na ostatních dětech se tento způsob trestu uplatňoval pravidelně. V této době se také začaly projevovat jeho poměrně vyhraněné názory.

Po návratu do Norska se Vikernes údajně připojil ke skinheadskému hnutí. Toto ale Vikernes popírá se slovy, že v Norsku, respektive v Bergenu nebyli žádní skinheadi. Ovlivněn klasickou hudbou typu Čajkovského a metalovými skupinami jako Iron Maiden, Bathory nebo Celtic Frost se začal Vikernes věnovat black metalu.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Varg Vikernes na Wikimedia Commons