Walter Moers

Walter Moers
Narození24. května 1957 (67 let)
Mönchengladbach
Povoláníspisovatel, scenárista a autor dětské literatury
Významná dílaThe 13½ Lives of Captain Bluebear
Princess Insomnia & the Nightmare-colored Night-mare
Rumo and His Miraculous Adventures
A Wild Ride Through the Night
Ensel and Krete
… více na Wikidatech
OceněníCena za literaturu poroty mladých čtenářů (2005)
Phantastik-Preis der Stadt Wetzlar (2005)
Bavorská televizní cena (2009)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Walter Moers (* 24. května 1957 Mönchengladbach) je německý komiksový kreslíř a scenárista.

Žije v Hamburku. Je známý tím, že odmítá vystupovat na veřejnosti a s novináři komunikuje pouze elektronickou poštou, svou identitu skrývá za pseudonymem Hildegunst von Mythenmetz.[1] Podle vlastního životopisu nedokončil školu a vystřídal řadu příležitostných zaměstnání. K tvorbě komiksů se dostal díky práci na televizním pořadu Sandmännchen. První komiks vydal v roce 1984 ve fanzinu PLOP. Od roku 2003 spolupracuje s nakladatelstvím Piper Verlag.

Je tvůrcem postavy kapitána Modrého medvěda (Käptn Blaubär), která se objevila v televizním animovaném seriálu i v celovečerním filmu Hayo Freitaga z roku 1999. Jeho komerčně nejúspěšnějším dílem je série v duchu fantasy odehrávající se ve fiktivní zemi Zamonie. Moersova tvorba se pohybuje na hranici vážné a populární literatury, snaží se oslovovat děti i dospělé. Vyznačuje se zálibou ve slovních hříčkách, čerpá z tradice gotického románu, kterou kombinuje s provokativním humorem. Charakteristická je pro ni intenzivní intertextualita, která Moersovi vynesla obvinění z plagiátorství.[2]

V knize Wilde Reise durch die Nacht Moers doprovodil textem klasické grafiky Gustava Dorého. K sarkastickým komentářům používá postavy nazvané Das kleine Arschloch a Der alte Sack. Je také autorem politické satiry Adolf, die Nazisau, která vzbudila protesty u krajní pravice i u přeživších holocaustu.[3] Moers spolu se zpěvákem Thomasem Pigorem vytvořili úspěšný videoklip Adolf – Ich hock’ in meinem Bonker, karikující Adolfa Hitlera.

Moersovy knihy byly přeloženy do více než dvaceti jazyků, česky vyšel grafický román Město snících knih a ze série o Zamonii 13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda, Níček a Mřenka a Rumo & zázraky v tmách. V roce 1993 mu byla udělena Cena Maxe a Moritze a v roce 1994 Cena bratří Grimmů.

  1. Das Phantom ist zurück. Augsburger Allgemeine [online]. 2017-09-04 [cit. 2024-10-15]. Dostupné online. (německy) 
  2. Walter Moers – ein großes Missverständnis?. Literaturblatt [online]. [cit. 2024-10-15]. Dostupné online. (německy) 
  3. Hitler-Satire sorgt für Wirbel. Stern [online]. 2006-09-18 [cit. 2024-10-15]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]